Pošto Srbija postaje sve važanija u strategiji razvoja Leoni Divizije kablovskih sistema u regionu, nakon 10 godina po prvi put van Nemačke održan je redovni polugodišnji sastanak generalnih direktora. Ovaj sastanak održan je u Nišu, a na njemu se govorilo o dosadašnjem radu, planovima i strategiji razvoja kompanije u narednom periodu.
-Prva fabrika kompanije Leoni otvorena je 2009.godine u Prokuplju. Nakon toga otvorene su još dve, u Malošištu i Nišu. Izgradnjom i početkom rada četvrte fabrike u Kraljevu, Leoni će postati najveći inostrani poslodavac u industrijskom sektoru u Srbiji, izjavio je generalni direktor kompanije Leoni u Srbiji Klemens Saks i dodao da u ovim nemačkim fabrikama trenutno radi oko 6.000 radnika, a da će se sa početkom rada fabrike u Kraljevu, taj broj povećati na 10.000.
Prema njegovim rečima ukupna vrednost dosadašnjih investicija kompanije Leoni iznosi 90 miliona evra, budžetu Srbije na zarade i plate uplaćeno je 52 miliona, a za carine 89 miliona evra.
Tokom prošle godine vrednost prometa sa domaćim dobavljačima iznosila je 28 miliona evra, a vrednost obima prodaje 150 miliona evra.
Saks je podvukao da je od 2009. do 2017.godine proizvedeno više od 1,5 miliona kablovskih setova i da će Srbija, nakon izgradnje fabrike u Kraljevu, u koju će se investirati oko 60 miliona evra, biti jedina zemlja u okviru Leoni Divizije kablovskih sistema sa četiri proizvodne jedinice.
Za treninge i razvoj zaposlenih uloženo je više od 400.000 evra, a praksu u proizvodnim pogonima obavlja 100 studenata završnih godina mnogih tehničkih fakulteta.
-Leoni je društveno odgovorna kompanija i u proteklih osam godina dala je više od 350.000 evra školama, obdaništima, bolnicama i drugim ustanovama i udruženjima, izjavio je Saks.
Martin Štutem, član Borda direktora Leoni grupe i direktor Leoni Divizije kablovskih sistema podvukao je da je Srbija jedna od najatraktivnijih zemalja za strane investitore iz automobilske industrije i da je to jedan od razloga zašto se nastavlja sa proširenjima kapaciteta i otvaranjem novih radnih mesta.
-U narednom periodu proizvodiće se električna vozila radi smanjenja zagađenja životne sredine, a njihova proizvodnja do 2025. godine će porasti za više od 30 odsto. U narednim godinama biće povećani zahtevi za povećanje sadržaja žice radi povećanja električnih vozila, potražnje za senzorima i inteligentnim žičanim sistemima, izjavio je Štutem i dodao da u Srbiji postoji kvalifikovana, dobro obučena i kreativna radna snaga.
Bjanka Šeler, direktor ljudskih resursa u Leoni Diviziji kablovskih sistema rekla je da se prema broju zaposlenih Srbija nalazi na trećem mestu u regionu, iza Rumunije i Ukrajine.
Po proizvodnim površinama naša zemlja nalazi se na drugom mestu, iza Rumunije.
-U tri fabrike u Srbiji trenutno radi oko 6.000 radnika, od kojih 50,6 odsto su muškarci. Srednje obrazovanje ima 69,7 odsto zaposlenih, univerzitetsko 18,8 , a osnovno 11,5 odsto radnika. Prosečna starost zaposlenih je oko 35 godina, izjavila je Šeler i dodala da su radnici u srpskim fabrikama do sada pokazali uzuzetnu radnu disciplinu, maštovitost, kreativnost i želju za stalnim usavršavanjem na poslu.