У прокупачком Дому културе, синоћ је одржана свечана академија, поводом обележавања великог и значајног јубилеја, 100 година постојања Културно уметничког друштва „Абрашевић“ у нашем граду. У овом свечаном програму, учествовали су вокални солисти, све играчке поставе „Абрашевића“ и оркестар Дома културе. Ово је била прилика да најактивнијим члановима, како садашњим, тако и бившим, буду уручене захвалнице. Такође, ова признања додељена су и постхумно, у знак захвалности онима који нису више међу нама, али су својим радом оставили траг у овом друштву и култури града. На самом почетку програма, публику је поздравила директорка Дома културе Тијана Петеровић и честитала јубилеј члановима „Абрашевића“, али свим љубитељима и поштоваоцима овог уметничког стваралаштва у нашем граду.
На акдемији је говорио и заменик градоначелника Прокупља Мирослав Антовић.
Он је истакао да очување националног идентитета, уздизање националног бића и посебно буђење националне свести, као и чување баштине и традиције једног народа, једноставно нису могући без постојања културно-уметничких друштава, којa кроз своје програме, стално подсећају на уметничке вредности етничке заједнице и обичајне законитости времена у којима настају.
-Колики је значај културе у нашем граду и колико је Прокупље допринело српској уметности видљиво је по јубилејима, који се последњих година у нашем граду обележавају. Стогодишњица прве позоришне представе у Прокупљу обележена је 2019. године, а ова 2021. година је још значајнија, јер је тачно пре 100 година, у Прокупљу формирано Културно уметничко друштво „Абрашевић“, рекао је заменик Антовић.
Он је навео да се према, до сада познатим писаним документима, развој аматерских друштава у Прокупљу, везује за ослобођење Прокупља од Tурака и живот у вароши после 1878. године.
-У то време разне позоришне групе из већ ослобођених крајева Србије посећују Топлицу, Јабланицу и Врањски округ, у циљу ширења културе и буђења националне свести. Неки хроничари наводе, да је још у последњој деценији 19. века формирано друштво „Југ Богдан“ и да је оно било окосница свих каснијих организација и удруживања. Почетком двадесетог века, постојало је певачко друштво „Југ Богдан“, што показује да друштвени живот Прокупчана после ослобођења креће узлазном путањом. Десет година пре формирања Абрашевића, заузимањем наставника прокупачке Гимназије 1911. године основана је „Топличка певачка дружина Југовићи“, истакао је заменик Антовић. Публикација, коју је Дом културе штампао овим поводом, први је писани документ, који обухвата овај период, на основу сведочења бивших и садашњих чланова друштва. Ово је покушај приређивача, да на једном месту, представи и презентује све важне чињенице, у вези са постојањем и радом „Абрашевића“, кроз причу оних који су били део њега.
Тако је у њој забележено, да су се двадесетих година прошлог века радници и у Србији и у Краљевини, окупљали и формирали своја уметничка друштва, од којих је велики број њих добијао назив „Абрашевић“ по Кости Абрашевићу, песнику с краја 19. века, који се сматра првим пролетерским песником, у чијој поезији доминирају социјалистичке и социјалне идеје.
Издвајајући се из певачке дружине „Југовићи“ у Прокупљу и настало 1921. године Радничко културно-уметничко друштво „Абрашевић“, које учествује у бројним новогодишњим, славским и другим свечаностима и приредбама у граду пре Другог светског рата.
Познато је да после Другог светског рата, долази до обнављања културно уметничких друштава, али и формирања установа културе и развоја аматеризма и у Југославији и у Прокупљу. Непосредно после рата, Прокупље добија Народну читаоницу, Позориште и Музеј, а негде 1949. године и Културно уметничко друштво Абрашевић. Обнављено Културно уметничко друштво „Абрашевић”, састојало се од лименог оркестра, састављеног од жичаних инструмената. У каснијим годинама, пратећи општи друштвени и културни развој, музика добија неке нове стилове, те у Прокупљу настају први вокално инструментални састави.
Како стоји у публикацији о КУД „Абрашевић“, на предлог СИЗ-а културе, а на основу одлуке СО Прокупље, у пролеће 1975. године, формира се Дом културе „Радивој Увалић Бата“, који за почетак, као основне секције има Позориште и КУД „Абрашевић“.
Захваљујући заљубљеницима у народну игру, почетком седамдесетих година, основано је више школских фолклорних секција. Њихови чланови онда постају и играчи обновљеног фолклора КУД „Абрашевић“, а врло брзо им се прикључиују и омладинци из фабричких и других прокупачких колектива.
Већа улагања друштвене заједнице у аматеризам, условило је и напредовање програма у квалитативном смислу, те тих, осамдесетих година „Абрашевић“ наступа, не само по Југославији, већ гостује и у иностранству.
Истовремено, са настајањем фолклорне, седамдесетих година прошлог века формирана је и хорска секција, такође захваљујући ентузијастима. Кроз хорску секцију прошле су генерације певача и диригената. Био је то период веома богатог културно уметничког стварања и садржаја. Све секције „Абрашевића“, биле су незаменљив део градских свечаности, обележавања историјских јубилеја и других манифестација. а тако је остало и до данашњих дана.
Треба поменути и то да је крајем прве деценије новог века, формирана Женска певачка група, која веома успешно носи бреме угледа и успеха старијих генерација хорских певача.
Такође, важан део ове секције још од формирања, свакако су били вокални солисти и чланови оркестра, а први оркестар „Абрашевића“ настаје 1975. године. До данашњих дана, ова секција „Абрашевића“, била је и остала ризница талентованих музичара и вокалних извођача.
Поред бројних поштовалаца овог уметничког Друштва и љубитеља народне традиције, коју кроз игру и песму негује „Абрашевић“, свечаној академији је присуствовала и већница за културу Града Прокупља Милица Ерић.