U prokupačkom Domu kulture, sinoć je održana svečana akademija, povodom obeležavanja velikog i značajnog jubileja, 100 godina postojanja Kulturno umetničkog društva „Abrašević“ u našem gradu. U ovom svečanom programu, učestvovali su vokalni solisti, sve igračke postave „Abraševića“ i orkestar Doma kulture. Ovo je bila prilika da najaktivnijim članovima, kako sadašnjim, tako i bivšim, budu uručene zahvalnice. Takođe, ova priznanja dodeljena su i posthumno, u znak zahvalnosti onima koji nisu više među nama, ali su svojim radom ostavili trag u ovom društvu i kulturi grada. Na samom početku programa, publiku je pozdravila direktorka Doma kulture Tijana Peterović i čestitala jubilej članovima „Abraševića“, ali svim ljubiteljima i poštovaocima ovog umetničkog stvaralaštva u našem gradu.
Na akdemiji je govorio i zamenik gradonačelnika Prokuplja Miroslav Antović.
On je istakao da očuvanje nacionalnog identiteta, uzdizanje nacionalnog bića i posebno buđenje nacionalne svesti, kao i čuvanje baštine i tradicije jednog naroda, jednostavno nisu mogući bez postojanja kulturno-umetničkih društava, koja kroz svoje programe, stalno podsećaju na umetničke vrednosti etničke zajednice i običajne zakonitosti vremena u kojima nastaju.
-Koliki je značaj kulture u našem gradu i koliko je Prokuplje doprinelo srpskoj umetnosti vidljivo je po jubilejima, koji se poslednjih godina u našem gradu obeležavaju. Stogodišnjica prve pozorišne predstave u Prokuplju obeležena je 2019. godine, a ova 2021. godina je još značajnija, jer je tačno pre 100 godina, u Prokuplju formirano Kulturno umetničko društvo „Abrašević“, rekao je zamenik Antović.
On je naveo da se prema, do sada poznatim pisanim dokumentima, razvoj amaterskih društava u Prokuplju, vezuje za oslobođenje Prokuplja od Turaka i život u varoši posle 1878. godine.
-U to vreme razne pozorišne grupe iz već oslobođenih krajeva Srbije posećuju Toplicu, Jablanicu i Vranjski okrug, u cilju širenja kulture i buđenja nacionalne svesti. Neki hroničari navode, da je još u poslednjoj deceniji 19. veka formirano društvo „Jug Bogdan“ i da je ono bilo okosnica svih kasnijih organizacija i udruživanja. Početkom dvadesetog veka, postojalo je pevačko društvo „Jug Bogdan“, što pokazuje da društveni život Prokupčana posle oslobođenja kreće uzlaznom putanjom. Deset godina pre formiranja Abraševića, zauzimanjem nastavnika prokupačke Gimnazije 1911. godine osnovana je „Toplička pevačka družina Jugovići“, istakao je zamenik Antović. Publikacija, koju je Dom kulture štampao ovim povodom, prvi je pisani dokument, koji obuhvata ovaj period, na osnovu svedočenja bivših i sadašnjih članova društva. Ovo je pokušaj priređivača, da na jednom mestu, predstavi i prezentuje sve važne činjenice, u vezi sa postojanjem i radom „Abraševića“, kroz priču onih koji su bili deo njega.
Tako je u njoj zabeleženo, da su se dvadesetih godina prošlog veka radnici i u Srbiji i u Kraljevini, okupljali i formirali svoja umetnička društva, od kojih je veliki broj njih dobijao naziv „Abrašević“ po Kosti Abraševiću, pesniku s kraja 19. veka, koji se smatra prvim proleterskim pesnikom, u čijoj poeziji dominiraju socijalističke i socijalne ideje.
Izdvajajući se iz pevačke družine „Jugovići“ u Prokuplju i nastalo 1921. godine Radničko kulturno-umetničko društvo „Abrašević“, koje učestvuje u brojnim novogodišnjim, slavskim i drugim svečanostima i priredbama u gradu pre Drugog svetskog rata.
Poznato je da posle Drugog svetskog rata, dolazi do obnavljanja kulturno umetničkih društava, ali i formiranja ustanova kulture i razvoja amaterizma i u Jugoslaviji i u Prokuplju. Neposredno posle rata, Prokuplje dobija Narodnu čitaonicu, Pozorište i Muzej, a negde 1949. godine i Kulturno umetničko društvo Abrašević. Obnavljeno Kulturno umetničko društvo „Abrašević”, sastojalo se od limenog orkestra, sastavljenog od žičanih instrumenata. U kasnijim godinama, prateći opšti društveni i kulturni razvoj, muzika dobija neke nove stilove, te u Prokuplju nastaju prvi vokalno instrumentalni sastavi.
Kako stoji u publikaciji o KUD „Abrašević“, na predlog SIZ-a kulture, a na osnovu odluke SO Prokuplje, u proleće 1975. godine, formira se Dom kulture „Radivoj Uvalić Bata“, koji za početak, kao osnovne sekcije ima Pozorište i KUD „Abrašević“.
Zahvaljujući zaljubljenicima u narodnu igru, početkom sedamdesetih godina, osnovano je više školskih folklornih sekcija. Njihovi članovi onda postaju i igrači obnovljenog folklora KUD „Abrašević“, a vrlo brzo im se priključiuju i omladinci iz fabričkih i drugih prokupačkih kolektiva.
Veća ulaganja društvene zajednice u amaterizam, uslovilo je i napredovanje programa u kvalitativnom smislu, te tih, osamdesetih godina „Abrašević“ nastupa, ne samo po Jugoslaviji, već gostuje i u inostranstvu.
Istovremeno, sa nastajanjem folklorne, sedamdesetih godina prošlog veka formirana je i horska sekcija, takođe zahvaljujući entuzijastima. Kroz horsku sekciju prošle su generacije pevača i dirigenata. Bio je to period veoma bogatog kulturno umetničkog stvaranja i sadržaja. Sve sekcije „Abraševića“, bile su nezamenljiv deo gradskih svečanosti, obeležavanja istorijskih jubileja i drugih manifestacija. a tako je ostalo i do današnjih dana.
Treba pomenuti i to da je krajem prve decenije novog veka, formirana Ženska pevačka grupa, koja veoma uspešno nosi breme ugleda i uspeha starijih generacija horskih pevača.
Takođe, važan deo ove sekcije još od formiranja, svakako su bili vokalni solisti i članovi orkestra, a prvi orkestar „Abraševića“ nastaje 1975. godine. Do današnjih dana, ova sekcija „Abraševića“, bila je i ostala riznica talentovanih muzičara i vokalnih izvođača.
Pored brojnih poštovalaca ovog umetničkog Društva i ljubitelja narodne tradicije, koju kroz igru i pesmu neguje „Abrašević“, svečanoj akademiji je prisustvovala i većnica za kulturu Grada Prokuplja Milica Erić.