U Narodnom muzeju Toplice otvorena je arheološka izložba, koja sadrži neolitske figurine i kultne predmete, kroz koje će posetioci u narednih mesec dana, moći detaljnije da se upoznaju sa društvenim, privrednim i kultnim obeležjima neolitske populacije na prostoru severnih oblasti centralnog Balkana.
Izložba nosi naziv „Vinčanska žena, mit, boginja, majka“, a njeni autori su Tatjana Trajković, Julka Kuzmanović – Cvetković, Aleksandar Nikezić i Petar Milojević.
Autori publikacije „Poznoneolitska i ranoneolitska figuralna plastika iz severnih oblasti i centralnog Balkana“ su Petar Milojević, Tatjana Trajković – Filipović, Julka Kuzmanović – Cvetković, Aleksandar Nikezić, Sanja Crnobrnja – Krasić, Jelena Milojević i Magdalena Selaković.
Najveći značaj ovog projekta, prema navodima autora, pored velikog broja figurina, koje se mogu videti na jednom mestu, jeste i izuzetna retkost, koja se ogleda u saradnji četiri institucije, muzeja iz Prokuplja, Niša i Aleksandrovca i Kulturnog centra iz Aleksinca, koji ima arheološku zbirku.
Tatjana Trajković – Filipović, kao jedan od autora izložbe prisutnima je predstavila projekat i istakla koliko je važno nastaviti sa daljim radom na njemu.
–Ova izložba je samo deo bogate praistorijske kulture, koju će svi posetioci moći da vide i da što bolje razumeju kako se nekada živelo. Svaki detalj na ovoj izložbi je imao nekad neku funkciju i nosio određenu poruku. Ona će zainteresovanim posetiocima i stručnoj javnosti prikazati vredne i retke primerke figuralne plastike vinčanske kulture. Na njoj će saznati o navikama, načinu života i verovanjima davnog neolitskog pretka, današnjem stanovniku ovih prostora, naglasila je Trajković – Filipović.
Prilikom otvaranja izložbe „Vinčanska žena, mit, boginja, majka“, član Gradskog veća Grada Prokuplja zadužena za kulturu Milica Erić je rekla da Toplica ima dugu tradiciju istraživanja neolita.
–U periodu dužem od 90 godina na teritoriji Toplice prikupljen je najveći broj figurina u odnosu na sve ostale regije iz uzorka i iznosi 225 primerka figuralne plastike, koja je prikupljena sa pet lokaliteta. Ova izložba prikazuje raznovrsne oblike antropomorfne plastike i njenu složenost, koja nam pomaže da se bolje upoznamo sa vinčanskom kulturom. Nadam se da će prokupački Muzej ugostiti i đake, koji treba da uče i znaju koliko su važna i značajna sva otkrića iz oblasti arheologije na našem prostoru, naglasila je većnica Erić.
Izložbu je finansiralo Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije.