Uz najveće državne počasti, intoniranjem himne i polaganjem venaca pijeteta, na spomenik Junacima ,,Gvozdenog puka”, najodlikovanije jedinice Srpske vojske, u Prokuplju je svečano obeležen 11. novembar, Dan primirja u Prvom svetskom ratu.
Vence su položile i odale počast poginulim junacima delegacije Vojske Srbije, Grada Prokuplja i predstavnici udruženja za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.
Pozdravljajući prisutne pred spomenikom ,,Gvozdenom puku”, gradonačelnik Prokuplja Miroslav Antović je rekao, da su junaci Drugog pešadijskog puka „Knjaz Mihailo“, zbog svoje hrabrosti u srpskoj istoriografiji ostali upamćeni kao legendarni „Gvozdeni puk“.
– Obeležavanjem ovakvih značajnih jubileja, na ovome mestu, sačuvaćemo od zaborava uspomenu na naše slavne pretke, podsećajući se na žrtve, koje su oni podneli za vreme oslobodilačkih ratova od 1912. do 1918. godine. Ovaj datum podseća na dan kada su 11. novembra 1918. godine, u železničkom vagonu u Kompijenu, Sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom i time okončale Prvi svetski rat, do tada najveći ratni sukob u istoriji čovečanstva, koji je zato i nazvan Velikim ratom. Kraljevina Srbija se kao članica Sila Antante našla na strani pobednika, dodao je gradonačelnik Antović.
On je podsetio da iz Toplice u ovaj rat nisu krenuli samo vojnici „Gvozdenog puka“, već su mnogi bili mobilisani i u Drugom prekobrojnom puku, koji je jedan od najzaslužnijih pukova za veličanstvenu pobedu srpske vojske na Ceru, prvu pobedu Saveznika u Prvom svetskom ratu.
-Topličani su učestvovali u svim najvećim bitkama ovoga rata, na Ceru, Drini, Kolubari. Za vreme Kolubarske bitke „Gvozdeni puk“ je bio zaštitnica Moravske divizije. U ovoj bici u jurišu je poginuo komandant puka, pukovnik Milivoje Stojanović–Brka, a njemu u čast je kompozitor Stanislav Binički posvetio kompoziciju „Marš na Drinu“. Tokom povlačenja srpske vojske 1915. godine „Gvozdeni puk“ je štitio odstupnicu Vrhovnoj komandi i bio poslednja jedinica, koja je napustila teritoriju Kraljevine Srbije. Puk je učestvovao u proboju Solunskog fronta i borbama za konačno oslobođenje Srbije 1918. godine, a sredinom decembra iste godine, povučen je iz Vojvodine u Beograd, gde je do 5. maja 1920. godine (demobilizacije) bio počasna jedinica, koja je obezbeđivala Dvor, Narodnu skupštinu i Ministarstva. Nakon demobilizacije, po želji regenta Aleksandra Karađorđevića, za stalni garnizon Drugog pešadijskog puka „Knjaz Mihailo“ određen je Beograd, istakao je Antović, govoreći o najodlikovanijem puku srpske vojske.
Kako je ovom prilikom naveo ,,Gvozdeni puk” je za svoje zasluge u oslobodilačkim ratovima, nagrađen najvišim vojničkim odlikovanjima, od čega je svakako najznačajnije vojničko odlikovanje ,,Karađorđeva zvezda sa mačevima”.
– Toplica se ponosi sa 229 nosilaca ,,Karađorđeve zvezde sa mačevima” od čega su njih 41 dvostruki nosioci, a kapetan Ljubomir Kojović iz Konjarnika je trostruki nosilac. Ono po čemu je ovaj puk još bio jedinstven su dve heroine, Milunka Savić i Flora Sends, jedine žene nosioci ,,Karađorđeve zvezde sa mačevima”. Ratna zastava Puka jedna od najodlikovanijih zastava u srpskoj vojsci. Ne smemo zaboraviti ni jedini ustanak, koji je podignut na teritoriji, koju su okupirale Centralne sile za vreme Prvog svetskog rata – Toplički ustanak iz 1917. godine, naglasio je gradonačelnik.
On je danas, pred spomenikom ,,Gvozdenom puku” poručio, da kao potomci junaka, koji se nisu plašili nijednog zavojevača, zejdničkim snagama moramo, putem ekonomskog razvoja, da otvaramo nove fabrike, da uredimo škole i bolnice, da obezbedimo da nam se deca rađaju, rastu, školuju i rade u miru.
-Moramo da gradimo puteve, koji će Prokuplje i Toplicu, povezivati sa svetom i da pokažemo da su ovde najdublji koreni civilizacijskih vrednosti, na kojima se gradi savremeno društvo. Pobedama se ponosimo, ali žrtve ne smemo zaboraviti, jer su ih dali srpski heroji, uvek braneći svoje i nikad ne osvajajući tuđe. Zalud sve zasluge i požrtvovanje naših predaka u ratu, ako ih se stidimo ili zaboravimo u miru. Nema svetle budućnosti bez osvrta i poštovanja prošlosti. Budućnost Srbije i Toplice je istkana slavom, hrabrošću, požrtvovanjem, slobodarskim duhom… svim onim vrednostima, kojima samo možemo da se ponosimo. Mnogi će reći da se od prošlosti ne živi, ali kako se odnosimo prema prošlosti, takvu ćemo budućnost stvoriti, zaključio je i poručio gradonačelnik Prokuplja Miroslav Antović, govoreći na Dan primirja 2024. godine pred spomenikom ,,Gvozdenom puku” u Prokuplju.
U programu obeležavanja ovog važnog i značajnog istorijskog datuma učestvovali su i hor Muzičke škole ,,Koenelije Stanković” i recitatori, članovi Književne omladine Prokuplja Vera Bulajić, Pavle Aranđelović i Ivana Đurković.