U Prokuplju je danas obeležena 106. godišnjica Topličkog ustanka, u organizaciji Odbora za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Vlade Republike Srbije i Grada Prokuplja.
Uz najveće državne i vojne počasti, vence na spomenik Topličanima palim u ratovima 1912-1918 i žrtvama u Narodnom ustanku 1917. godine, položili su predstavnici Vlade Republike Srbije, Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja, Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva kulture, Topličkog upravnog okruga, Grada Prokuplja, kao i predstavnici boračkih udruženja i organizacija. Parastos palim junacima održalo je sveštenstvo crkve Sveti Prokopije.
Državni sekretar Ministarsva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Zoran Antić je rekao da je Toplički ustanak simbol srpskog junaštva.
– Narod Toplice se uvek spremno i u velikom broju odazivao na poziv otadžbine, da se uključi u borbu za zaštitu slobode i oslobađanje od raznih agresora, od Balkanskih ratova, Prvog i Drugog svetskog rata, sve do ratova devedesetih godina. Toplički ustanak je trajao od 26. februara do 26. marta 1917. godine i u njemu je učestvovalo 12.762 ustanika naoružanih puškama i 364 konjanika. Važno je istaći da su žene uzele veliko učešće u ustanku. U topličkom kraju srpske heroine su bile kuriri, obaveštajci, jataci, bolničari. One su dopremale municiju, previjale ranjenike, čuvale stražu, a neke od njih su rame uz rame sa muškarcima bile u odredima, podseća Antić.
Kako navodi, odluka o podizanju ustanka doneta je na zboru u Obiliću 21. i 22. februara 1917. godine. U Mačkovcu kod Kuršumlije, 26. februara počele su borbe koje će kasnije prerasti u ustanak. Kuršumlija je oslobođenja 28. februara, Lebane 1. marta, Prokuplje 3. marta a Blace 5. marta 1917. godine. U Vranjskom, Niškom i Topličkom okrugu ubijeno je ukupno 8.767 ljudi, spaljeno 8.855 kuća i 34.684 zgrada. Od toga je samo u Topličkom okrugu ubijeno blizu 4.000 ljudi, spaljeno oko 5.000 kuća i oko 16.500 zgrada.
Podsećajući na naše slavne pretke i veličinu njihovih dela, državni sekretar Zoran Antić kaže da smo u obavezi da njihovu slavu prenosimo budućim generacijama i čuvamo od zaborava, ali i da budemo jedinstveni i složni u novim borbama, borbama za ekonomski razvoj, očuvanju nacionalnog identiteta, borbi protiv bele kuge, kao i borbi za što bolje obrazovanje i kulturni preobražaj.
– I ove borbe nas obavezuju da se okupimo i ujedinimo, založimo i izborimo da Srbija bude moćna zemlja, jaka, moderna, sa jakom vojskom, narodom i državom kojom mudro i odgovorno rukovodi predsednik Republike Srbije i vrhovni komandant Aleksandar Vučić, državnik koji hoće da ćirilicom, znanjem, slobodom, kulturnim prosperitetom i ekonomskim napretkom, Srbija bude bolja zemlja, slobodna i samostalna u odlučivanju i dovoljno snažna da sama određuje pravac svoje budućnosti, ističe Antić.
Ispred spomenika Topličkim junacima prisutnima se obratio i zamenik gradonačelnika Prokuplja Miroslav Antović.
-Toplički ustanak podigli su golobradi junaci čiji su očevi vodili bitke na Kolubari i Ceru, prešli Albaniju, a mnogi od njih našli svoj mir u Plavoj grobnici.
Čitava Evropa je te 1917. godine po prvi put čula da u Srbiji postoje oblasti Toplica, Jablanica i Pusta reka i da tamo živi hrabar, nepokoreni narod koji ne da svoja prezimena, ne da svoj jezik i ne da sinove u Bugarsku vojsku. Iako malobrojni i slabije opremljeni od Austo-Ugarske i Bugarske vojske, ustanici su pružili primer vojne taktike, junaštva i borbenosti. Komitski odredi pod komandom Koste Vojinovića Kosovca i Koste Pećanca donosili su slobodu. Ustanak je trajao više od mesec dana, ali je žestoko uzdrmao Centralne sile najavljujući njihov poraz 1918. godine. Topličani su pokazali da su plemići hrabrosti i nisu poklekli i ni posustali kad je bilo najteže. Ujedinili su se da skinu lance i okove sa svojih života, da se bore protiv okupatora i još jednom pokažu da su potomci Jugovića i Obilića. Takav je ovaj kraj bio i u Drugom svetskom ratu, jer ovde živi hrabar i nepokolebljiv narod, koji se ne boji jačih ni brojnijih od sebe. Toplica je i 1999. godine dala najviše svojih sinova i kćeri, dok smo se odupirali NATO agresiji. Danas nam pristižu neka druga iskušenja. Danas se borimo za ekonomski razvoj, da i ovaj kraj oseti blagodeti 21. veka. Da cela Srbija bude ponovo zemlja mladih, da nam škole budu savremena učilišta, da nam se rađa više dece, da nam niču nove fabrike, kaže Antović i dodaje da ovi ciljevi nisu suprotni sećanju na slavni ustanak i da samo zagledani u veličinu naših predaka i vođeni sjajem njihovih žrtvi, možemo postići velike pobede i pobediti svaki izazov.
U kulturnom delu programa nastupio je hor crkve „Sveti Prokopije“, prokupački pesnik i glumac Srđan Živković i solista Ivan Stojanović.
Državnoj ceremoniji obeležavanja 106. godina Topličkog ustanka prisustvovao je i pomoćnik ministra odbrane Siniša Radović, državni sekretar Nemanja Starović, kao i državni sekretar Ministarstva kulture Miodrag Ivanović. Vojsku Srbije predstavljao je zamenika komandanta Kopnene vojske general major Slađan Stamenković i komandant 3. brigade Kopnene vojske pukovnik Dragan Antić.
Delegacije su obišle Narodni muzej Toplice, postavku “Toplički ustanak 1917” , kao i spomenik Junacima Gvozdenog puka i spomen sobu posvećnu Gvozdenom puku.