Kao i prethodnih godina, tako i ove, budžetom za 2021. godinu Vlada Srbije opredelila je sredstva za akciju subvencionisanog odmora u Srbiji tokom 2021. godine. Građanima je omogućen boravak i odmor u banjama, na planinama kao i u seoskim turističkim domaćinstvima širom Srbije.
Ovo je bila pogodnost za sve koji su želeli da se odmore u ambijentu netaknute prirode u Srbiji, da smanje psihološki pritisak i stres kao posledica aktuelne zdravstvene opasnosti i ograničenog rada i kretanja u vreme pandemije korona virusa, kao i usled nemogućnosti putovanja van naših granica.
U ovakvoj situaciji leži i velika šansa i određene pogodnosti za hotelijere, vlasnike objekata za smeštaj na planinskim i u banjskim lokacijama a posebno za razvoj seoskog turizma.
Prema rečima direktora Turističke organizacije grada Prokuplja Simona Simonovića, na području grada Prokuplja u sistemu vaučera za sada se jedino nalazi hotel „Hameum“, kategorisan sa četiri zvezdice. Kako bi ojačali ponudu za vaučerski sistem na teritoriji Prokuplja, u planu je stalna edukacija postojećih ugostitelja i lica zainteresovanih za seoski turizam.
Da bi olakšao put, direktor Simonović je objasnio korake transformacije poljoprivrednih gazdinstava u seoska turistička domaćinstva. On dalje objašnjava, da bi seosko gazdinstvo prešlo put do „seoskog turističkog domaćinstva“, prvi korak je da se to gazdinstvo upiše u registar poljoprivrednih gazdinstava u upravi za trezor, potom podnese zahtev jedinici lokalne samouprave (JLS) za dodelu kredencijala za rad u elektronskom sistemu „eTurista“, nakon prijema kredencijala, preko „eTuriste“ podnosi se zahtev za kategorisanje, nakon toga, komisija za kategorisanje JLS izlazi na lokalitet po tačno definisanoj ček listi i posebnim Rešenjem koje traje tri godine, registrovanom poljoprivrednom gazdinstvu dodeljuje status „seoskog turističkog domaćinstva“. Ovim postupkom, stavlja se u zakonsku formu rad svih subjekata koji žele da se aktivno bave seoskim turizmom i apliciraju za vaučerski sistem.
Da bi ugostitelji koji pružaju usluge smeštaja ušli u vaučerski sistem, obavezna je kategorizacija, napominje Simonović.
Zahvaljujući vaučerima Vlade Srbije mnogi hotelijeri, ugostitelji i privatna lica u Srbiji su na osnovu uvećane potražnje podigli kredite i investirali u proširenje i unapređenje svojih smeštajnih kapaciteta i to im se isplatilo jer se akcija podele vaučera za subvencionisani odmor u Srbiji tokom prethodnih pet godina pokazala kao veoma isplativa i jedna od najpopularnijih subvencija.
-Ulaganje u turizam se mnogostruko isplati za privredu, jer on u Srbiji svake godine beleži bezmalo dvocifrenu stopu rasta, kazao je Simonović i podvukao da će i Turistička organizacija grada Prokuplja, uz nesebičnu podršku rukovodstva Grada, pokrenuti inicijative za različite obuke, forume i konferencije na temu razvoja seoskog turizma kako bi se buduća seoska turistička domaćinstva uključila u ukupnu turističku ponudu grada Prokuplja.
Prema njegovim rečima, na području Prokuplja ima mnogo uslova za razvoj seoskog turizma i mnogo zainteresovanih vlasnika poljoprivrednih gazdinstava i tzv. etno kuća koji su se javili Turističkoj organizaciji za pomoć u radu.
–Mnogi koji poseduju kuće i imanja na selu koja bi bila idealna za ovakav vid turizma moraju prvo da prođu obuku i kategorizaciju, kazao je direktor Simonović, a Turistička organizacija je puni partner i pomoć svima na tom putu.
Na kraju i u duhu ove teme, Simonović najavljuje skori prvi edukativni forum „Značaj razvoja seoskog turizma za razvoj lokalne zajednice“ koji će okupiti funkcionere Grada, profesore sa fakulteta za turizam, profesore sa Visoke poljoprivredne škole, stručna lica iz Poljoprivredno-stručne službe, najvažnije privrednike sa teritorije, vinarije kao i lica koja žele da apliciraju za status seoskog turističkog domaćinstva.
–Sekundarni benefit je i sublimacija i afirmacija poljoprivrednih proizvoda koji bi, nakon brendiranja i dobijanja potrebnih dozvola, bili ponuđeni tržištu a sami proizvođači bi tako imali mnogostruku korist, završava Simonović.