I Narodni muzej Toplice se uključio u obeležavanje Dečije nedelje, koja se ove godine odvija pod sloganom “Moje je pravo da živim srećno i zdravo“. On je ugostio autora knjige „Šah-mat nasilju“Mariju Ranđelović iz Beograda.
Njena knjiga nudi niz poruka mladima i samo naizgled, zbog ilustracija, deluje da je namenjena isključivo deci.
Pažljivim vođenjem kroz teme i podnaslove, autor se u njoj obraća i roditeljima i vaspitačima, odnosno učiteljima. Na vrlo zanimljiv način govori o nedoumici dece, predrasudama roditelja, izboru hobija, digitalnom nasilju, poželjnim i nepoželjnim osobinama.
-Šah sam odabrala kao najstariju, civilizacijsku misaonu igru, kroz čije se učenje stalno prepliću obrazovna i vaspitna funkcija. Putem šaha stičemo prostornu inteligenciju, prihvatamo znakove i simbole, razvijamo pažnju i samokontrolu, racionalno koristimo vreme, razmišljamo, učimo načela fer- pleja, istakla je govoreći o svojoj knjizi Ranđelović.
Prema njenim rečima prvi deo knjige namenjen je deci, a drugi predstavlja vodič za roditelje i nastavnike. Upravo u drugom delu se nalazi niz preporuka upućenih njima.
Autorka u knjizi posebno podvlači neophodnost saradnje profesora, roditelja i dece, kako bi se sprečilo nasilje i suzbila agresija među mladima.
-Vršnjačko nasilje je u porastu u Srbiji. I nismo svi adekvatno informisani kako bi isto prepoznali, ili uočili sve znake vršnjačkog nasilja, koji nas upućuju na to da se dešava nešto što je problem današnje omladine. Vrlo je važno da naučimo kako da prepoznamo potencijalne žrtve i nasilnike, da znamo kako se vrši nasilje, kako se donosi iz porodice i kako preko medija ulazi u porodicu, podvukla je Ranđelović.
Knjigu „Šah-mat nasilju“ Marije Ranđelović podržao je i Šahovski savez u čijoj podršci se između ostalog navodi da je šah važno didaktičko sredstvo u savladavanju mnogih životnih lekcija.