Grad Prokuplje je od Saveta Evrope dobio zahvalnicu za aktivno učestvovanje u zajedničkom programu Evropske unije i Saveta Evrope, pod nazivom „Upravljanje ljudskim resursima u lokalnoj samoupravi – faza 2”.
Zajednički Program Evropske unije i Saveta Evrope „Upravljanje ljudskim resursima u lokalnoj samoupravi – faza 2” sprovodi Savet Evrope u saradnji sa Ministarstvom državne uprave i lokalne samouprave i Stalnom konferencijom gradova i opština.
Sa ciljem da unaprede organizaciju rada zaposlenih kao i njihove kompetencije za rad, predstavnici prokupačke lokalne samouprave, nedavno su učestvovali na trodnevnom susretu u Aranđelovcu, sa kolegama iz drugih jedinica lokalnih samouprava, koje su takođe deo ovog programa.
Tom prilikom je ocenjeno da su napravljeni značajni koraci u 50 lokalnih samouprava koje su dobile tzv „pakete podrške“ kroz ovaj Program, i da je njihovo iskustvo dragoceno i za ostale opštine u Srbiji. Među njima se nalazi i prokupačka lokalna samouprava.
Da su „paketi podrške“ doprineli uspešnoj implementaciji Programa, potvrđuje i povećan indeks učinka u oblasti upravljanja ljudskim resursima za 20 procenata u lokalnim samoupravama, koje su učestvovale u radu ovog programa.
-Rezultati opština, koje su bile deo „paketa podrške“, značajno su bolji u odnosu na one koje nisu dobile podršku kroz naš Program. To se vidi kroz njihov rad, kroz funkcije ocenjivanja, planiranja posebnih programa stručnog usavršavanja, planiranja obuka za svoje kolege, pravljenja kadrovskih planova. Napredak se vidi na terenu i oseća u njihovom radu, ocenio je menadžer programa Aleksandar Jovanović.
Kako je istaknuto, zajednički napor svih partnera u ovom programu jeste da se upravljanje ljudskim resursima u Srbiji modernizuje u skladu sa vrednostima i standardima, koji postoje u zemljama Evropske unije.
Ovo je svakako bila i prilika da kolege razmene iskustva u dosadašnjim aktivnostima u uvođenju funkcije upravljanja ljudskim resursima u lokalnoj samoupravi, na šta su lokalne samouprave obavezne od donošenja Zakona o zaposlenima u autonomnim pokrajinama i jedinicama lokalne samouprave iz 2016. godine.
U Akcionom planu za sprovođenje Strategije reforme javne uprave u Republici Srbiji za period od 2021. do 2025. godine, predviđene su aktivnosti koje se odnose na razvijanje okvira kompetencija za zaposlene u organima autonomnih pokrajina i jedinicama lokalne samouprave.
Kompetencije predstavljaju skup znanja, veština, osobina, stavova i sposobnosti koje službenik poseduje, a koji oblikuju njegovo ponašanje i vode ka postizanju očekivane radne uspešnosti na radnom mestu. Uvođenje okvira kompetencija za lokalne službenike će, upravo, biti u fokusu Programa „Upravljanje ljudskim resursima u lokalnoj samoupravi – faza 2“ u narednom periodu.
Ovoj trodnevnoj radionici u Aranđelovcu, prisustvovali su i predstavnici Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, Nacionalne akademije za javnu upravu, Stalne konferencije gradova i opština i predstavnici iz 31 lokalne samouprave, koje su uključene u program.