U prokupačkom Domu kulture, dr pedagoško-komunikoloških nauka Marija Ranđelović, održala je tribinu na temu vršnjačkog nasilja, o tome kako ga prepoznati i delovati. Tribini su prisustvovali zaposleni u zdravstvenim ustanovama, školama, obdaništima, lokalnim samoupravama, odnosno u ustanovama i organizacijama, koje su u svakodnevnom radu u kontaktu sa decom.
-U interesu je lokalne samouprave da shvatimo koje su to naše ingerencije i šta je to što činimo kada je reč o sprečavanju vršnjačkog nasilja, o sprečavanju zapostavljanja i zanemarivanja dece i mladih. S obzirom na to da je suština nastanka vršnjačkog nasilja upravo u zanemarivanju, dakle ne čini neko dete nasilje nad drugim detetom, ako taj obrazac ponašanja nije negde usvojio. Možemo da prepoznamo da je reč o nekom vidu zlostavljanja ili zanemarivanja i da je taj način komunakacije prenet na vršnjačku grupu i vršnjačku interakciju. U tom smislu je vrlo važno da prosvetni radnici pri dijagnostici znaju šta je zlostavljanje, a šta zanemarivanje, kako da u datom trenutku odreaguju i kada je „lopta“ zapravo u njihovom dometu, a kada i kako ide prema nekom drugom, rekla je između ostalog govoreći o ovoj veoma osetljivoj temi dr Ranđelović.
Kako je navela tribini prisustvuju prosvetni, socijalni, zdravstveni i medijski radnici, kao i istaknuti pojednici, da bi se videlo i shvatilo šta je čiji posao, kada to treba da reagujemo i kome se obraćamo.
-Treba da znamo da smo svi ovde tim, da nismo suprotstvljeni jedni drugima, da samo zajedničkim snagama i multisektorskim pristupom neki problem može da se predupredi ili ako se ne predupredi, da se kasnije reši, naglasila je dr Marija Ranđelović.
Učesnici ove tribine imali su priliku da vide i film o vršnjačkom nasilju, a potom i razgovaraju o svojim iskustvima u određenim situacija gde je bilo vršnjačkog nasilja, kao i o tome na koje načine bi se moglo uticati da ga što manje bude, ali i kakve to preventivne metode treba upotrebiti da do njega, ako je moguće, uopšte ne dođe.
Tribina je održana u organizaciji Grada Prokuplja.