Пролећно време је на територији Топличког округа изазвало нагло кретање вегетације у воћњацима па се стабла коштичавог воћа сада налазе у такозваној “фенофази белих балона” са 10 одсто отворених цветова, каже Александар Петковић пољопривредни стручњак за заштиту биља у Пољопривредно стручно саветодавној служби Прокупља.
Према његовим речима цветања представља најосетљивију фено-фазу за развој проузроковача болести као што су монилиозе коштичавог воћа.
–Проузроковачи монилиоза се јављају, пре свега као патогени цветова и гранчица, али као и проузроковачи трулежи, каже Петковић и додаје да је код нас то посебно изражено на вишњи, али и на осталом коштичавом воћу шљиви, трешњи, кајсији и брескви.
-Највећи губици због монилиоза настају услед трулежи плодова, нарочито код шљива, где губици у кишним годинама буду и 50 одсто, наглашава Петковић и објашњава да тај паразит напада цветове након њиховог отварања, а преко жига тучка и стубића патоген продире унутар младара, који бивају прстенасто захваћени, што проузрокује њихово сушење.
Према његовим речима мрка трулеж плодова се јаче јавља у време сазревања плодова и то учесталије код шљиве него код вишања.
–Почетни симптоми су најчешће у виду мањих мрких пега око повреда и рана које су најчешће направили инсекти. Продирањем у плод патоген се шири и размекшава му ткиво што доприноси да ти плодови пропадају, загађују и друге плодове и слепљују се за гране на којима најчешће касније настају рак-ране, истиче Александар Петковић.
Он наглашава да се сузбијање монилиоза спроводи агротехничким и хемијским мерама и да је у оквиру огротехничких мера веома важно скинути мумифициране плодове и орезати заражене гране на којима су они слепљени.
–Примена фунгицида је најефикаснија мера и она се спроводи у два наврата, непосредно пред отварање пупољака и пет до седам дана касније, у пуном цветању. У свим засадима коштичавог воћа који су у фазама цветања, препорука је да се пре падавина спроведе заштита неким од регистрованих фунгицида као што су Ципродеџ (ципродинил) 0,05%, Неон (ципродинил) 0,5 л/ха, Цхорус 50 ЊГ (ципродинил) 0,3-0,5 кг/ха,Сигнум (боскалид+пираклостробин) 0,562-0,75 кг/ха,Акорд, Лира, Тебукон 250 ЕЊ (тебуконазол) 0,75 л/ха, подвлачи фитофармацеут Александар Петковић и наглашава да је примена инсектицида у периоду цветања законом забрањена.