U organizaciji Narodne biblioteke „Rade Drainac”,u Narodnom muzeju Toplice,otvorena je izložba knjiga iz fonda Narodne biblioteke Srbije,autora Dejana Vukićevića,pod nazivom „Minijatura na zrnu graška“.
Tradicija minijaturnih izdanja stara je bezmalo kao i štampane knjige uopšte. Prvu takvu knjigu Diurnale Mogantinum,objavio je Peter Šefer još 1468. godine,rekao je govoreći o ovoj izložbi autor dr Dejan Vukićević.
Prema nacionalnom,odnosno jezičkom ključu,zastupljene su pre svega srpske,a potom i ruske,francuske,slovenačke,mađarske,nemačke i češke knjige.
Najmanjom štampanom knjigom smatra se Azbuka u slikama Egona Prugmajera,objavljena 1971. godine u Lajpcigu u čast međunarodne izložbe umetnosti knjige. Njene dimenzije su 3x2,5 mm.Ovakva izdavačka i tipografska praksa nikada zapravo nije uzela većeg maha,(osim recimo u Sovjetskom Savezu) ostala je sporadična stvar specifičnih krugova knjigoljubaca.
Većnica za kulturu u Opštini Prokuplje Milica Erić,zahvalila se ovom prilikom Narodnoj biblioteci Srbije što je omogućila Prokupčanima da ovu izložbu vide baš u danima kada će se u našem gradu dešavati 48. Pesnička manifestacija Drainčevi susreti pesnika i pozvala sve zainteresovane da dođu i da je vide.
Prema rečima autora Vukićevića najzanimljivijim knjigama se čine dve ultra-mikro-mini nemačke knjige dimenzija 6x6 mm i Ratni manifest kralja Franje Josipa I iz 1914. godine. Manifest sadrži tekst imperatora nastao u Banji Iši u tadašnjoj letnjoj rezidenciji 28. jula 1914. Na sam dan početka rata. Dimenzija je 24x22mm,a knjižica je okovana gvozdenim koricama na čijoj prednjoj strani je profil cara u bareljefu i tekst,„Uspomena svetskog rata“.