Posle projekta koji je realizovan pre pet godina,a kojim je izvršeno ispitivanje naselja sa leve strane reke Toplice,Narodni muzej započeo je ispitivanje naselja na desnoj obali ove reke.
– Realizacijom ovog projekta biće objedinjeno rekognosciranje terena opštine Prokuplje,a podaci koji budu prikupljeni biće dobar osnov za štampanje topografske publikacije,rekla je direktorka Narodnog muzeja Toplice Julka Kuzmanović Cvetković.
Prema rečima rukovodioca istaživačkog tima,istoričara Petka Marjanovića,projekat „Rekognosciranje terena opštine Prokuplje“ podrazumeva arheološka,istorijska i etnološka istraživanja 55 naselja,koja se nalaze na desnoj obali reke Toplice.
– Još u maju mesecu tročlana ekipa počela je da radi i obišla je 13 naselja. Tamo smo vršili istraživanja o vremenu u kojima su nastala,koje su etničke grupe živele u njima i koja su verovanja i običaji bili zastupljeni među stanovništvom koje je na ovim prostorima živelo,istakla je etnolog u Narodnom muzeju Toplice Zorica Cvetković,dodajući da su tokom ispitivanja terena nailazili na materijalne dokaze od velikog značaja,koji su obogatili muzejsku zbirku.
Ono sa čim se ceo istraživački tim slaže jeste da su naselja na desnoj obali Toplice postojala još u rimskom periodu,a da je krajem 19. veka promenjen etnički sastav stanovništva.
– Kraj 19. veka karakteriše naseljavanje Toplice,a od šezdesetih godina dvadesetog veka pa do danas izražen je proces raseljavanja iz naselja zahvaćenih istraživanjem. Opšti zaključak istraživača je da je projekat,koji finansira Ministarstvo kulture Republike Srbije sa 409.506 dinara od velikog značaja,jer će zaokružiti prethodna istraživanja i dobićemo pravu sliku o životu sa obe obale reke Toplice,podvukao je rukovodilac projekta „Rekognosciranje terena opštine Prokuplje“ Petko Marjanović.