У Министарству културе и информисања Републике Србије представњен је ројекат "3Д дигитализација и виртуелно представљање археолошких збирки и локалитета",који су урадили Математички институт САНУ и Народни музеј Топлице у Прокупљу. Овим пројектом обухваћени су објекти из археолошке збирке прокупачког музеја и археолошког налазишта Плочник.
Том приликом министар културе и информисања Владан Вукосављевић је истакао да тај пројекат афирмише важан концепт Министарства,децентрализацију културне политике и пружање помоћи такозваним мањим културним срединама и нагласио,да нема мањих и већих културних средина а целокупни културни живот у Србији па се и заштита културног наслеђа мора одвијати на јединственим принципима.
-Стратешки је важно да се у представљању културног наслеђа користе најмодерније технологије а дигитална технологија је одличан алат за анимирање развијање пре свега младе публике и представљање наше културе у свету што су битни стратешки циљеви културне политике,истакао је министар.
Овај пројекат на подручју прокупачке општине обухвата неколико сегмената – скенирање спољашности локалитета Плочник,снимање комлекса Латинске цркве у Прокупљу,снимање унтрашњости Латинске цркве и 3Д скенирање малих предмета пронађених на локалитетима.
Анимацијом у 3D технологији музејских предмета пронађених на неолитском налазишту Плочник и виртуелном презентацијом тог археолошког налазишта,Народни музеј Топлице је,према речима његовог директора Дарка Жарића,желео да на најбољи начин упозна заинтересоване стручњаке са наслеђем Топличког округа који је познат по занимљивој историји,недовољно истраженој и слабо представљеној јавности.
-До сада смо фотоапаратима и скенерима дигитализовали музејске предмете,а путем сајта и Фејсбука покушали да боље презентујемо оно што поседујемо у Музеју. Ово је почетак много напредније презентације експоната са мета подацима и виртуелном презентацијом археолошког налазишта Плочник и поставки Музеја,рекао је Жарић,захваливши Министарству за културу.
Топлички округ је познат по занимљивој историји,недовољно истраженој и слабо представљеној јавности. Трагови римског постојања у Топлици су на сваком кораку а најзначајније су откривене римске терме у селу Баце. Поред поменутог неолитског налазишта Плочник,и бројних мањих локалитета у Топлици се налазе слабо истражени локалитети,утврђења које је саградио или обновио цар Јустинијан у 6 веку: Злата,Бреговинско кале,Миланов крш,Ргајски град,Буколорам,Миљковица,Бучински град,Баботинце и стари град на Хисару у Прокупљу.
Жарић је подсетио да је Плочник познат и по првој победи једне хришћанске војске над османлијском војском која је извојевана 1386. године од стране српске војске.
Такође је нагласио да је средњевековни град на Хисару најзначајнији локалитет у Прокупљу али недовољно истражен.
“На Хисару постоје остаци недовољно истраженог утврђења,где се налазио антички Hammeum, које су Византијци утврдили у 6 веку а Срби обновили у 14 веку. У подножју Хисара налази се црква Св. Прокопија саграђена у 10 веку,Југбогданова црква из 14 века,споменици др Алекси Савићу,сликару Божи Илићу,песнику Раде Драинцу и споменик из Другог светског рата. Комплекс Хисар представља најзначајније место посете Прокупчана и туриста па према томе заслужује и виртуелну презентацију.
“Наш музеј као установа постоји преко 70 година у Топлици са задатком да прикупља предмете,фотографије и документа из историје Топлице. Путем 3D анимације сву ту богату грађу убудуће ћемо моћи јавности да представимо на виртуелан начин. Захвални смо на помоћи Министарству за културу и информисање,које је само ове године према овој установи усмерило преко седам милиона динара.Само место промоције најбоље говори о важности овог пројекта,а ми у локалној самоуправи можемо се похвалити изузетном срадњом са Министарством културе где увек наилазимо на велико разумевање.
Поред министра за културу Владана Вукосављевића промоцији су присуствовали и помоћница за заштиту културног наслеђа,Александра Фулгоси,помоћник за развој дигиталне истраживачке инфраструктуре и директор Математичког института САНУ,Зоран Огњановић са сарадницима.