Istorijski Arhiv „Toplice“ u saradnji sa Ministarstvom kulture,Opštinom Prokuplje i Narodnim muzejom Toplice,povodom 100 godina Velikog rata organizovao je svečanu promociju tematskog zbornika Drugi pešadijski puk „Knjaz Mihailo“- Gvozdeni puk u oslobodilačkim ratovima 1912-1918.
Promociji Zbornika,koji je rezultat naučnog skupa održanog 5. oktobra 2012. godine na ovom istom mestu,povodom stogodišnjice mobilizacije Drugog pešadijskog puka za Prvi Balkanski rat,prisustvovali su predstavnici lokalne samouprave,Vojske,Crkve,ustanova kulture,istoričari,književnici.
Direktor Istorijskog arhiva „Toplice“ Milan Stojanović pozdravio je goste i izrazio posebno zadovoljstvo zbog prisustva zamenika komandanta Treće brigade kopnene vojske,pukovnika Grbića,koja je nastavljač slavne tradicije Drugog pešadijskog Gvozdenog puka.
– Istorijski arhiv „Toplice“ je izdavanjem ovog Zbornika uzeo učešće u obeležavanju velikog jubileja. Današnji datum nije slučajno izabran za njegovu promociju. Na današnji dan 1914. godine počela je čuvena Kumanovska bitka,jedna u nizu bitaka u kojima će se Drugi pešadijski puk istaći,puk koji je kasnije,zbog istaknute hrabrosti svojih starešina i vojnika,dobio naziv „Gvozdeni puk“,rekao je Stojanović.
U ime lokalne samouprave obratio se predsednik SO Prokuplje Radoslav Mihajlović,koji je podsetio na impozantnu paradu koja je u Prokuplju održana pre dve godine,povodom mobilizacije Gvozdenog puka kada je krenuo u slavnu epopeju.
– Opština Prokuplje,ponosna na svoje slavne tradicije,na Gvozdeni puk,sa izuzetnim zadovoljstvom organizovala je niz manifestacija u okviru obeležavanja sto godina od početka oslobodilačkih ratova 1912-1918. godine. Ovaj Zbornik ostaje na ponos nama i budućim generacijama da čuvaju našu slavnu istoriju,rekao je Mihajlović.
Recenzent Zbornika,magistar Radoje Kostić govorio je o ratnom putu Gvozdenog puka,o hrabrosti,požrtvovanju,rodoljublju.
– Toplica danas podiže spomenik svojim junacima,jer knjiga je spomenik bez premca. Ona je jača i trajnija od mermera,bronze,pa i zlata. Pisana reč je najveći domet ljudske civilizacije,zato je ovo veliki dan za Toplicu. Govoriti o Gvozdenom puku u nekoliko rečenica je nezahvalno,dovoljno je samo reći gde je bilo najteže,tu je bio Gvozdeni puk,istakao je Kostić.
U svom govoru povodom promocije Zbornika,istoričar prof. dr Božica Mladenović istakla je misli našeg nobelovca Ive Andrića: „Samo neuki i nerazumni ljudi mogu smatrati da je prošlost mrtva i neprolaznim zidom zauvek odvojena od sadašnjice. Istina je,naprotiv,da je sve ono što je čovek nekada mislio,osećao,radio,neraskidivo utkano u ono što mi danas mislimo,osećamo i radimo. Unositi svetlost naučne istine u događaje iz prošlosti,znači služiti današnjici“.
– Teme u Zborniku nisu obrađene samo sa istoriografske strane,već on sadrži i radove sociologa,diplomata,ekonomista,publicista,čime dobija jedan multidisciplinarni karakter i širi pristup sa različitih aspekata,istakao je istoričar Saša Stanojević.
Jedan od autora radova i predsedavajući na okruglom stolu 2012. godine,iz koga je proistekao Zbornik,književnik i javni radnik Ratko Zečević podsetio je na čuvene reči koje je,prilikom otkrivanja spomenika Topličkim junacima u Prokuplju,izgovorio tadašnji patrijarh Varnava pred hiljadama ljudi: „Istorija Toplice je,braćo i sestre,u sjajnoj minijaturi istorija celokupnog srpskog naroda“.
Slavni Gvozdeni puk rasformiran je 1920. godine,kada su po završetku Prvog svetskog rata njegovi vojnici činili Kraljevu gardu.
Izdavač Zbornika je Istorijski arhiv „Toplice“,glavni odgovorni urednik Dragan Lekić,redakcioni odbor čine Milan Stojanović,Dragan Lekić,Petko Marjanović,Radoje Kostić,Saša Stanojević,Ratko Zečević. Recenzenti Božica
Zbornik je štampan pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja i Opštine Prokuplje.