Књижевни стваралац,професор српског језика у пензији Сибин Шовић,у Народном музеју Топлице,љубитељима писане речи,представио је свој 12 роман,под називом „ Досељеник “”.
– У овом,15 по реду књижевном делу које сам написао бавио сам се увек актуелном темом за наше прилике – селидбом. Говорио сам о људима који су принуђени да се селе из различитих разлога из завичаја,о томе кога срећу и на какве све тешкоће у новим срединама наилазе,али и о томе да су вечити „ дођоши”” и као такви врло често су и непоуздани. Потрудио сам се да испричам живот човека од детињих дана до шесте сеобе од које нико није побегао,а то је смрт,рекао је између осталог говорећи о „ Досељенику “” аутор.
Бавећи се селидбом јунака у новој књизи Шовић је сликао портрете оних људи које је он упознавао одлазећи у различите средине и наилазећи на многе животне препреке и мучне ситуације, које је могао превазићи само ако није заборављао да не сме да заборави да се бори.
– Кроз књиге које је обожавао да чита,мој „ Досељеник “” је делимично олакшавао себи сваку селидбу,која је неретко доносила сузе и њему и неговим ближњима. Тај чаробни књижевни свет био је само тренутни „ спасилац “”. И кад се дешавају из лепих разлога селидбе су тужни догађаји,јер се због њих кида прошлост,која је својина само онога,ко се од ње није „ откидао “”,истакао је Шовић,упознајући поштоваоце његовог дела са најновијим романом.
Аутор је радњу и догађаје градио користећи наративни стил писања,а језик којим је причао везивао је за простор,у који је селећи се,његов јунак одлазио.
У име организатора Дома културе,Саша Миловановић је роман Сибина Шовића „ Досељеник “” најавио као његову прву овогодишњу књигу,истичући да би следећом своје читаоце могао да обрадује већ 11. децембра.
О овом књижевном делу на промоцији говорила је и професор српског језика Соња Миљковић.