Већница за културу у Општини Прокупље Милица Ерић приредила је пријем за директоре прокупачких установа културе,Народног музеја Топлице,Народне библиотеке „Раде Драинац“,Историјског архива „Топлица“,Културно-образовног центра „Топлица“ и Дома културе „Радивој Увалић Бата“.
– Овде смо се окупили,како бисмо се осврнули на годину која се завршава и видели колико планираних програма и активности је реализовано. Са великим задовољством кажем да је сарадња која је увек постојала између вас донела изузетно добре резултате и да тако треба да наставите,рекла је већница за културу Милица Ерић,истичући да је свака установа у овој години на свој начин оставила значајан траг у културном животу нашег града,а да их све заједно већ почетком 2017,тачније 26. фебруара очекује велики задатак,који треба да буде беспрекорно урађен. Реч је о обележавању стоте годишњице Топличког устанка,које ће се одвијати на државном нивоу,под покровитељством председника Републике Србије Томислава Николића.
Иако је 2016. година била тешка,према речима већнице Ерић у култури нашег града осетио се знатан помак у односу на ранији период.
– Година која је на измаку јесте била у знаку штедње,али без обзира на то она је донела много остварених програма и покренула доста нових планова. Уз домаћинско пословање,можемо се похвалити да смо радећи тимски успели да се уклопимо у финансије које су нам биле на располагању,не наносећи штету свему ономе што је требало бити реализовано,истакла је Ерић.
Директор Историјског архива „Топлица“ Милан Стојановић похвалио се резултатима које је ова установа постигла у 2016. години.
– Почетак ове године,која се за неколико дана завршава,за нас је био изузетно добар. На конкурсу Министарства културе добили смо 2,5 милиона динара,на основу пројекта адаптације и опремања простора и на тај начин добили 750 квадрата корисног простора. То нам је омогућило да се приближимо условима који се прописују за архивску делатност,рекао је Стојановић,додајући да је једнако важно и то што је установа на чијем се челу налази,уз помоћ локалне самоуправе исплатила наслеђени дуг из 2012. године.
Ова установа се може похвалити и објављивеним штампаним издањима „Топличко окружно начелство у кнежевини и краљевини Србији 1878-1914“ и „Топлички зборник“,који је недавно објављен у сарадњи са Народним музејом Топлице.
И директорка КОЦ Топлица се похвалила овом приликом великим бројем реализовних планова и програма.
– Обавили смо преко стотину обука за различита стручна занимања,остварили сарадњу са привредним предузећима и основним школама кроз ликовне радионице и литерарне конкурсе,што ћемо радити и убудуће. Што се тиче самог улагања у зграду,започели смо обнављање опреме из сопстених средстава,а касније ћемо радити и на спољашњем уређењу,самој фасади и крову зграде,додала је Красић.
И поред тога што је Библиотека смештена у неадекватном простору,она је,према речима њеног директора Драгана Огњановића,остварила све оно што је планирала.
– Најбитније је да смо обавили ревизију књижног фонда. Извршен је отпис књига које више нису употребљиве,а овогодишња набавка је једна од највећих у последњих двадесетак година. Дошли смо до 3.000 књига и морам да се захвалим оснивачу што је сагледао наше потребе,јер каква би то библиотека била ако не може да купи књиге и пред читаоце изађе са актуелним насловима,истакао је Огњановић. Он је издвојио и пројекат „Подизање национално-технолошког ресурса библиотеке“,прикључење на академску мрежу Србије,израду потпуно нове рачунарске мреже и обнављање информационо-технолошке опреме.
Директор Народног музеја Топлице овом приликом се најпре похвалио великим бројем посетилаца у 2016. години.
– Деведесет посто зацртаних планова који се односе на посећеност програма Музеја је остварено. Достигли смо цифру од 20.000 посетилаца,што је био случај још осамдесетих година. Успели смо да од продаје сувенира и књига имамо и сопствена средства. Дошли смо до цифре од 600 хиљада динара,а пробаћемо да остваримо и милион,тако да бисмо могли да се осамосталимо у тим малим расходима,које Музеј има,нагласио је Жарић и додао да је ова установа поводом 70 година објавила монографију,после тога „Топлички зборник“ и недавно каталог „Носиоци Карађорђеве звезде из Топлице“.
Овде је важно напоменути и то да је Народни музеј Топлице уз помоћ локалне самоуправе уложио одређена средства у реконструкцију споменика „Топличким јунацима погинулим у ратовима 1912-1918. и Топличком устанку“.
– Министарство за рад и социјалну политику одобрило је Заводу за заштиту споменика у Нишу за реконструкцију овог споменика и простора око њега око шест милиона динара,рекао је Жарић и додао да је у сарадњи са А.Д. Планинком планирано и отварање одељења Музеја у Куршумлији поводом стоте годишњице Топличког устанка.
Дом културе је,према речима директорке Тијане Петровић,до сада реализовао највећи број активности.
– Надамо се скоријем пресељењу у нову зграду,чиме ће број активности сигурно бити увећан. Ипак и без обзира на то,континуитет у извођењу традиционалних догађаја,али и велики број нових,био је већи из године у годину,што значи да је интересовање наших суграђана велико,али да и подршка локалне самоуправе не изостаје,подвукла је Петровић.
Већница за културу Милица Ерић их је све подједнако похвалила,захвалила се због одличне међусобне сарадње,која је донела исто такве резултате и обећала да ће буџет за 2017. годину бити већи у односу на прошлу годину.