Većnica za kulturu u Opštini Prokuplje Milica Erić priredila je prijem za direktore prokupačkih ustanova kulture,Narodnog muzeja Toplice,Narodne biblioteke „Rade Drainac“,Istorijskog arhiva „Toplica“,Kulturno-obrazovnog centra „Toplica“ i Doma kulture „Radivoj Uvalić Bata“.
– Ovde smo se okupili,kako bismo se osvrnuli na godinu koja se završava i videli koliko planiranih programa i aktivnosti je realizovano. Sa velikim zadovoljstvom kažem da je saradnja koja je uvek postojala između vas donela izuzetno dobre rezultate i da tako treba da nastavite,rekla je većnica za kulturu Milica Erić,ističući da je svaka ustanova u ovoj godini na svoj način ostavila značajan trag u kulturnom životu našeg grada,a da ih sve zajedno već početkom 2017,tačnije 26. februara očekuje veliki zadatak,koji treba da bude besprekorno urađen. Reč je o obeležavanju stote godišnjice Topličkog ustanka,koje će se odvijati na državnom nivou,pod pokroviteljstvom predsednika Republike Srbije Tomislava Nikolića.
Iako je 2016. godina bila teška,prema rečima većnice Erić u kulturi našeg grada osetio se znatan pomak u odnosu na raniji period.
– Godina koja je na izmaku jeste bila u znaku štednje,ali bez obzira na to ona je donela mnogo ostvarenih programa i pokrenula dosta novih planova. Uz domaćinsko poslovanje,možemo se pohvaliti da smo radeći timski uspeli da se uklopimo u finansije koje su nam bile na raspolaganju,ne nanoseći štetu svemu onome što je trebalo biti realizovano,istakla je Erić.
Direktor Istorijskog arhiva „Toplica“ Milan Stojanović pohvalio se rezultatima koje je ova ustanova postigla u 2016. godini.
– Početak ove godine,koja se za nekoliko dana završava,za nas je bio izuzetno dobar. Na konkursu Ministarstva kulture dobili smo 2,5 miliona dinara,na osnovu projekta adaptacije i opremanja prostora i na taj način dobili 750 kvadrata korisnog prostora. To nam je omogućilo da se približimo uslovima koji se propisuju za arhivsku delatnost,rekao je Stojanović,dodajući da je jednako važno i to što je ustanova na čijem se čelu nalazi,uz pomoć lokalne samouprave isplatila nasleđeni dug iz 2012. godine.
Ova ustanova se može pohvaliti i objavljivenim štampanim izdanjima „Topličko okružno načelstvo u kneževini i kraljevini Srbiji 1878-1914“ i „Toplički zbornik“,koji je nedavno objavljen u saradnji sa Narodnim muzejom Toplice.
I direktorka KOC Toplica se pohvalila ovom prilikom velikim brojem realizovnih planova i programa.
– Obavili smo preko stotinu obuka za različita stručna zanimanja,ostvarili saradnju sa privrednim preduzećima i osnovnim školama kroz likovne radionice i literarne konkurse,što ćemo raditi i ubuduće. Što se tiče samog ulaganja u zgradu,započeli smo obnavljanje opreme iz sopstenih sredstava,a kasnije ćemo raditi i na spoljašnjem uređenju,samoj fasadi i krovu zgrade,dodala je Krasić.
I pored toga što je Biblioteka smeštena u neadekvatnom prostoru,ona je,prema rečima njenog direktora Dragana Ognjanovića,ostvarila sve ono što je planirala.
– Najbitnije je da smo obavili reviziju knjižnog fonda. Izvršen je otpis knjiga koje više nisu upotrebljive,a ovogodišnja nabavka je jedna od najvećih u poslednjih dvadesetak godina. Došli smo do 3.000 knjiga i moram da se zahvalim osnivaču što je sagledao naše potrebe,jer kakva bi to biblioteka bila ako ne može da kupi knjige i pred čitaoce izađe sa aktuelnim naslovima,istakao je Ognjanović. On je izdvojio i projekat „Podizanje nacionalno-tehnološkog resursa biblioteke“,priključenje na akademsku mrežu Srbije,izradu potpuno nove računarske mreže i obnavljanje informaciono-tehnološke opreme.
Direktor Narodnog muzeja Toplice ovom prilikom se najpre pohvalio velikim brojem posetilaca u 2016. godini.
– Devedeset posto zacrtanih planova koji se odnose na posećenost programa Muzeja je ostvareno. Dostigli smo cifru od 20.000 posetilaca,što je bio slučaj još osamdesetih godina. Uspeli smo da od prodaje suvenira i knjiga imamo i sopstvena sredstva. Došli smo do cifre od 600 hiljada dinara,a probaćemo da ostvarimo i milion,tako da bismo mogli da se osamostalimo u tim malim rashodima,koje Muzej ima,naglasio je Žarić i dodao da je ova ustanova povodom 70 godina objavila monografiju,posle toga „Toplički zbornik“ i nedavno katalog „Nosioci Karađorđeve zvezde iz Toplice“.
Ovde je važno napomenuti i to da je Narodni muzej Toplice uz pomoć lokalne samouprave uložio određena sredstva u rekonstrukciju spomenika „Topličkim junacima poginulim u ratovima 1912-1918. i Topličkom ustanku“.
– Ministarstvo za rad i socijalnu politiku odobrilo je Zavodu za zaštitu spomenika u Nišu za rekonstrukciju ovog spomenika i prostora oko njega oko šest miliona dinara,rekao je Žarić i dodao da je u saradnji sa A.D. Planinkom planirano i otvaranje odeljenja Muzeja u Kuršumliji povodom stote godišnjice Topličkog ustanka.
Dom kulture je,prema rečima direktorke Tijane Petrović,do sada realizovao najveći broj aktivnosti.
– Nadamo se skorijem preseljenju u novu zgradu,čime će broj aktivnosti sigurno biti uvećan. Ipak i bez obzira na to,kontinuitet u izvođenju tradicionalnih događaja,ali i veliki broj novih,bio je veći iz godine u godinu,što znači da je interesovanje naših sugrađana veliko,ali da i podrška lokalne samouprave ne izostaje,podvukla je Petrović.
Većnica za kulturu Milica Erić ih je sve podjednako pohvalila,zahvalila se zbog odlične međusobne saradnje,koja je donela isto takve rezultate i obećala da će budžet za 2017. godinu biti veći u odnosu na prošlu godinu.