Пољопривредници током целе године имају посла на својим њивама, воћњацима и у шталама. Без обзира што је јесења сетва један од најважнијих пољопривредних послова, стручњаци препоручују да је неопходно обавити и одређене послове у воћњацима.
Саветодавац за воћарство и виноградарство у Пољопривредно стручној и саветодавној служби у Прокупљу (ПССС) Магдалена Тодоровић истиче да је за добар и квалитетан род воћа неопходно обавити и одређене јесење радове у воћњацима.
–Осим обраде земљишта, воћари би требали да уклоне сува, поломљена и оштећена стабла, сасушене и смежуране плодове са воћних стабала, покупе опало лишће и уклонити их из воћњака. Ово је неопходно урадити да би се превентивно деловало против присуства глодара и других штеточина, рекла је она и додала да је ово период када је неопходно обавити и ђубрење.
Она подвлачи да је ђубрење најбоље обавити након анализе плодности земљишта.
На позив регистрованих пољопривредника који се баве воћарством, узимање земљишта за анализу, које је бесплатна, врше саветодавци ПССС.
–Када се обави анализа земљишта воћарима препоручујемо које минерално ђубриво и у којим количинама да користе, каже Тодоровић и истиче да је ово период када се врши и кречење.
Само кречење врши се по сунчаном и сувом времену, када температура износи од четири до шест степени. Ова мера се предузима ради превенције од појаве бактеријских инфекција.
–Јесење плаво прскање је једна од мера заштите воћних стабала. Ово прскање обавља се бакарним препаратима ради превенције од појаве многих болести, каже Магдалена Тодоровић и додаје да се плавим прскањем врши и дезинфекција воћњака.