Poljoprivrednici tokom cele godine imaju posla na svojim njivama, voćnjacima i u štalama. Bez obzira što je jesenja setva jedan od najvažnijih poljoprivrednih poslova, stručnjaci preporučuju da je neophodno obaviti i određene poslove u voćnjacima.
Savetodavac za voćarstvo i vinogradarstvo u Poljoprivredno stručnoj i savetodavnoj službi u Prokuplju (PSSS) Magdalena Todorović ističe da je za dobar i kvalitetan rod voća neophodno obaviti i određene jesenje radove u voćnjacima.
–Osim obrade zemljišta, voćari bi trebali da uklone suva, polomljena i oštećena stabla, sasušene i smežurane plodove sa voćnih stabala, pokupe opalo lišće i ukloniti ih iz voćnjaka. Ovo je neophodno uraditi da bi se preventivno delovalo protiv prisustva glodara i drugih štetočina, rekla je ona i dodala da je ovo period kada je neophodno obaviti i đubrenje.
Ona podvlači da je đubrenje najbolje obaviti nakon analize plodnosti zemljišta.
Na poziv registrovanih poljoprivrednika koji se bave voćarstvom, uzimanje zemljišta za analizu, koje je besplatna, vrše savetodavci PSSS.
–Kada se obavi analiza zemljišta voćarima preporučujemo koje mineralno đubrivo i u kojim količinama da koriste, kaže Todorović i ističe da je ovo period kada se vrši i krečenje.
Samo krečenje vrši se po sunčanom i suvom vremenu, kada temperatura iznosi od četiri do šest stepeni. Ova mera se preduzima radi prevencije od pojave bakterijskih infekcija.
–Jesenje plavo prskanje je jedna od mera zaštite voćnih stabala. Ovo prskanje obavlja se bakarnim preparatima radi prevencije od pojave mnogih bolesti, kaže Magdalena Todorović i dodaje da se plavim prskanjem vrši i dezinfekcija voćnjaka.