Полагањем венаца на Споменик јунацима Гвозденог пука, данас је на свечан начин обележен Дан ослобођења Прокупља у Првом светском рату.
Почаст јунацима одали су представници Града Прокупља, Војске Србије, Топличког округа и бројних борачких удружења и организација.
Након церемоније полагања венаца, присутне је поздравио градоначелник Прокупља Мирослав Антовић.
-На данашњи дан, 12. октобра 1918. године, Прокупље је ослобођено у Првом светском рату. Топличани, Срби, одувек су ценили слободу. Често су кроз историју морали да крваре и гину, како би им се деца у слободи рађала. Зато је свако рађање сунца слободе дочекано са неизмерном радошћу. И те 1918. године, напаћена четворогодишњим ратом, Топлица и Србија су се радовале слободи. Радовали су се и ослобођени и ослободиоци. Слобода је и овога пута имала велику цену. Плаћена је животима најбољих синова ове земље. Овај четворогодишњи рат био је пример колективног жртвовања и страдања и војника и цивила у борби за очувањем националног поноса, рекао је градоначелник Прокупља, Мирослав Антовић.
У свом говору Антовић подсећа да су у ослобођењу Прокупља учествовали делови француске Коњичке бригаде, под командом генерала Огиста Шарла Транијеа. Војници су толико журили да ослободе земљу, да су савезничке трупе, које су биле логистика, оставили чак 200 километара иза себе.
-Они су јуришали ка својим домовима, жељни свог кућног прага и своје родне груде. И као и много пре и касније током историје, српски војник није био ношен мржњом, него љубављу према својој отаџбини и зато се и тада у његовој руци виорио победнички барјак. Зато је посебно важно да је током Првог светског рата српска војска стекла славу и завредела епитет јуначке. Србија се уписала у ред најславнијих држава света, јер смо се борили раме уз раме са савезницима у ратовима које нисмо тражили, наглашава градоначелник Прокупља.
Топлица и Прокупље су место одакле су потекли топлички јунаци, припадници Гвозденог пука. Они су проглашени за најславнију, најодликованију и најхрабрију јединицу, од које су противници страховали, а ми се данас њоме поносимо.
– И када прођемо поред овог и свих српских споменика, од крајпуташа, до монументалних здања, застанимо, поклонимо се, не само на званичне годишњице, јер тако ће бити запамћено свако име, сваки јунак који се жртвовао за слободу, чији су сјај на српском небу кроз векове покушавали да помраче. И зато, сва почаст храбрости и патриотизму и вечна хвала и слава јунацима Великог рата, рекао је Антовић у завршници свог обраћања.
У обележавању Дана ослобођења Прокупља у Првом светском рату, учествовао је хор Музичке школе „Корнелије Станковић“ под руководством диригентице Милене Раденовић и професорке Мирјане Мијалковић, као и рецитатори секције Књижевне омладине Прокупља која ради у оквиру Дома културе.
Стихове Владислава Петковића Диса „Међ својима“ казивала је Вера Булајић, ученица 5. разреда ОШ „Никодије Стојановић Татко“. Део „Поносне песме“ Добрице Ерића говорио је Павле Ранђеловић, ученик 1. разреда Гимназије, а стихове „Бој на Мораву“, Михајла Јанковића, посвећене српским јунацима из 1915. године, говорила је Нада Ковачевић, ученица 5.разреда ОШ „Никодије Стојановић Татко“.