У галерији „Божа Илић“, поводом обележавања градске славе Свети Прокопије, отворена је изложба графика, под називом „Како памтимо владаре?”, аутора кустоса Народног музеја у Београду Јасмине Цукић. Изложбу је у присуству већника за културу Града Прокупља Милице Ерић отворио в.д. директора Народног музеја „Топлице” Драган Поповић, а о поставци су говориле директор Народног музеја у Београду Бојана Борић Брешковић и сам аутор поставке.
Посвећена је једној од две династије које су владале модерном српском државом – Обреновићима, на чијем примеру показује значај графичког стваралаштва, не само као важног сегмента српске визуелне културе 19. века, него и његову улогу у стварању идентитета и слике владара у јавности, као и легитимизацији његове власти.
Изложба обухвата 25 радова, графике различитих техника, скице и цртеже српских и страних аутора 18. и 19. века из Кабинета графике Народног музеја у Београду, штампу, огласе, као и књиге, које се чувају у фондовима Матице српске у Новом Саду и Универзитетској библитеци “Светозар Марковић” у Београду.
Поред српских аутора Анастаса Јовановића, Стевана Тодоровића и Ђорђа Крстића, на изложби су заступљени и страни уметници Карол Поп де Сатмари и Винценц Кацлер, чији су радови такође део ове збирке.
-Већина графика и цртежа представља и документни материјал о важним, али и мање познатим дођајима из српске историје везане за владавину династије Обреновић Кнежевином Србијом, али и у време изгнанства и емиграције Обреновића у Бечу и Влашкој током ког њени чланови нису одустајали од презентације претендената на престо, истакла је Јасмина Цукић.
Она је нагласила да су изложени портрети владара преко којих се открива начин конструисања представе о владарском лику, као и прикази историјских догађаја, који су градили легитимитет и култ династије током владавине кнеза Милоша, кнеза Михаила и кнеза Милана Обреновића.
Изложбу „Како памтимо владаре“, љубитељи сликарства, али и српске историје, моћи ће да погледају у наредних месец дана у галерији „Божа Илић“.