U galeriji „Boža Ilić“, povodom obeležavanja gradske slave Sveti Prokopije, otvorena je izložba grafika, pod nazivom „Kako pamtimo vladare?”, autora kustosa Narodnog muzeja u Beogradu Jasmine Cukić. Izložbu je u prisustvu većnika za kulturu Grada Prokuplja Milice Erić otvorio v.d. direktora Narodnog muzeja „Toplice” Dragan Popović, a o postavci su govorile direktor Narodnog muzeja u Beogradu Bojana Borić Brešković i sam autor postavke.
Posvećena je jednoj od dve dinastije koje su vladale modernom srpskom državom – Obrenovićima, na čijem primeru pokazuje značaj grafičkog stvaralaštva, ne samo kao važnog segmenta srpske vizuelne kulture 19. veka, nego i njegovu ulogu u stvaranju identiteta i slike vladara u javnosti, kao i legitimizaciji njegove vlasti.
Izložba obuhvata 25 radova, grafike različitih tehnika, skice i crteže srpskih i stranih autora 18. i 19. veka iz Kabineta grafike Narodnog muzeja u Beogradu, štampu, oglase, kao i knjige, koje se čuvaju u fondovima Matice srpske u Novom Sadu i Univerzitetskoj bibliteci “Svetozar Marković” u Beogradu.
Pored srpskih autora Anastasa Jovanovića, Stevana Todorovića i Đorđa Krstića, na izložbi su zastupljeni i strani umetnici Karol Pop de Satmari i Vincenc Kacler, čiji su radovi takođe deo ove zbirke.
-Većina grafika i crteža predstavlja i dokumentni materijal o važnim, ali i manje poznatim dođajima iz srpske istorije vezane za vladavinu dinastije Obrenović Kneževinom Srbijom, ali i u vreme izgnanstva i emigracije Obrenovića u Beču i Vlaškoj tokom kog njeni članovi nisu odustajali od prezentacije pretendenata na presto, istakla je Jasmina Cukić.
Ona je naglasila da su izloženi portreti vladara preko kojih se otkriva način konstruisanja predstave o vladarskom liku, kao i prikazi istorijskih događaja, koji su gradili legitimitet i kult dinastije tokom vladavine kneza Miloša, kneza Mihaila i kneza Milana Obrenovića.
Izložbu „Kako pamtimo vladare“, ljubitelji slikarstva, ali i srpske istorije, moći će da pogledaju u narednih mesec dana u galeriji „Boža Ilić“.