Полагањем венаца пијетета на спомен обележје “Другом гвозденом пуку” данас је у Прокупљу свечано обележен 11. новембар Дан примирја у Првом светском рату. Венце су положиле делегација Војске Србије, Града Прокупља, Топличког управног округа, делегација Удружења Војног синдиката Војске Србије “Гвоздени пук” . Обраћајући се присутнима пред велелепним спомеником јунацима Другог гвозденог пука, легендарног и најодликованијег пука Српске војске икада, градоначелник Прокупља Милан Аранђеловић је рекао да му је припала велика част да се са тог места данас обрати поводом обележавања 102. годишњице завршетка Првог светског рата, једног од најважнијих датума за цело човечанство,
– Дан примирја у Првом светском рату захтева посебну одговорност и поштовање свих нас потомака ратника, који су се храбро борили за слободу поробљене Европе пре више од једног века, казао је градоначелник Аранђеловић и додао да кад говоримо о Првом светском рату и надљудској потреби српског народа за одбраном своје земље, морамо да кажемо да је Велики рат оставио дубок и неизбрисив траг на све становника Србије. -Из Топлице, тих страшних година ратног пакла у вечну славу су се винули, својом храброшћу и жарком жељом за одбрану земље, да никад не одступе са првих борбених линија, јунаци Другог пешадијског пука „Књаз Михаило“. Овај пук кога су највећим делом чинили Топличани од својих непријатеља је добио име “Гвоздени пук”. Жртва је херојски поднета како би наш народ и њена војска, која је увек била саставни део српског бића сачували своје национално биће, опстанак и достојанство. Јунаштво српског народа и војске у Првом светском рату су историјске чињенице, чињенице о слави, и огромном доприносу Србије светској историји, победа која нас чини поносним народом, народом који је током целог свог постојања својим животима градио праведнији и бољи свет, заснован на високим моралним и етичким вредностима, подвукао је градоначелник Прокупља.
-Ово је дан поноса, јер је један од најсветлијих стране историје исписана у данима Великог рата. Управо тих година због учешћа француских војника који су херојски бранили и ослобађали братску земљу Србију, на чијој територију су се одвијали злочини и тешке борбе за слободу, настало је нераскидиво пријатељство, потврђено заједнички проливеном крвљу ратника двају народа. Заједно су француски и наши војници ослобађали вароши и села, наше њиве и ливаде, шуме и пропланке. Стајали смо једни другима раме уз раме у пробоју Солунског фронта гонећи носиоце зла и таме са кућних прагова мале али часне Србије. Реченица коју је изговорио француски генерал Фраше Депере можда најбоље описује српски народ: „То су сељаци, скоро сви, то су Срби. Тврди на муци, трезвени, скромни, несаломиви. То су људи слободни, горди на своју расу и господари својих њива“, подвукао је Аранђеловић. Он је подсетио да је у славу свих српских и француских јунака, век касније, 2018. године свечано откривен споменик јунацима Гвозденог пука. -Окупљајући се пред овим спомеником, ми негујемо сећање на знане и незнане јунаке. На темељима њихове жртве и њихових слободарских идеала ми данас градимо будућност, која треба да буде чврста и светла као и жртва свих јунака који су дали животе за Србију, закључио је градоначелник Прокупља Милан Аранђеловић.
Током Првог светског рата 11. новембра 1918. у 11 сати потписано је примирје. Потписивању су присуствовале централне војне силе поражене Немачке и Аустроугарске и победнице Русија, Француска и Велика Британија. Примирје је потписано на територији данашње Француске на линији ратовања у посебном вагону француског маршала Фердинанда Фоша у шуми у близини градића Компјењ. Овим је договорено примирје на западном фронту, а српска војска је учествовала на јужном фронту и ту је постигла највећи продор који је једна од сила савезница постигла – пробој Солунског фронта.
Иначе, спомен-парк Гвозденом пуку је подигнут на месту одакле су топлички јунаци 12. октобра 1918. године отишли у балканске и Први светски рат винувши се тако у бесмртност и историју. У изградњу читавог спомен комплекса у Прокупљу Влада Србије уложила је 29 милиона динара. Идејно решење за изградњу спомен-обележја урадио је прокупачки академски вајар Чедомир Ристић.