Данас је у организацији локалне самоуправе и Канцеларије за младе у згради Скупштине Града Прокупља одржана сесија у оквиру Програма „Унапређење запошљивости младих кроз радне праксе“, који је покренуо УНИЦЕФ у сарадњи са Националном службом за запошљавање, Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, широм Србије.
Сесија је окупила младe од 18 до 30 година из Прокупља заинтересованe за тај Програм путем кога им се дају инструкције, савети и инфорнације на који начин и како најлакше да дођу до жељеног посла.
Дејана Балтез водитељица данашње инфо сесије је казала да се ради о иновативној платформи коју је иницирао УНИЦЕФ у сарадњи са државним органима у Србији у сарадњи са омладинским асоцијацијама са идејом да се младима заправо представи платформа на којој они могу да се региструју и да прођу неке онлајн обуке, да постану видљиви послодавцима.
-Та платформа служи за спајање младих са будућим послодавцима, на тај начин што јој послодавци имају приступ и на на основу потребе које они имају у својим фирмама за радне праксе могу да контактирају те младе који су пријављени на платформи, казала је Балтез.
-Тако да је идеја да се они региструју, упознају са платформом и да прођу те онлајн обуке за израду радне биографије, за комуникацију, за ефикасно вођење времена и све остале вештине које су поред формалног образовања, јако корисна и важна за тржиште рада, истакла је Балдез и нагласила да је та пракса код послодавца и плаћена, а да касније након овог пробног периода млади врло често и остају да раде у тој фирми.
Према њеним речима овај програм је драгоцен како за средњошколце и оне са завршеним факултетом, тако и за све који су у завршним разредима средњих школа и треба да се припреме за каријерни пут.
Програм има за циљ да обезбеди младима више прилика за развијање вештина и тако повећа њихове могућности да пронађу одговарајуће запослење.
-Како бисмо адекватно адресирали незапосленост младих, потребно је креирати могућности за стицање искуства кроз радне праксе и адекватну подршку у процесу тражења посла. Уз вештине које ће стицати у складу са потребама послодаваца, млади ће бити припремљенији и конкурентнији на тржишту рада, истакла је Дејана Балтез.
-Програм ће послодавцима пружити могућност да, у складу са својим потребама, и у оквиру принципа друштвено одговорног пословања ангажују и пруже шансу младима из посебно осетљивих категорија, казала је Балтез и додала да ће кроз наменски развијену онлајн платформу млади прво проћи кроз обуке и припрему за праксу у радном окружењу, а затим ће имати плаћену радну праксу код послодаваца из приватног, јавног и цивилног сектора. Ова пракса ће омогућити младима да стекну вештине и знања која су им неопходна за прилагођавање потребама тржишта рада.
-Програм подразумева пружање радних пракси младима до 30 година који се не школују, не обучавају, нити су запослени, а стекли су основно, средње или високо образовање, а све у циљу да се подржи друштвена и економска инклузија младих, посебно младих из осетљивих група, пружајући им прилику за обуку, развој вештина и знања тражених на тржишту рада, објаснила је Балтез и захвалила на сарадњи локалној самоуправи у Прокупљу и посебно Канцеларији за младе Града Прокупља.
Унапређење запошљивости младих кроз радне праксе почео је 1. новембра 2021. године и трајаће до краја 2022. године. План је да се кроз обуку и плаћену радну праксу повеже најмање 2000 младих и 500 послодаваца.