Danas je u organizaciji lokalne samouprave i Kancelarije za mlade u zgradi Skupštine Grada Prokuplja održana sesija u okviru Programa „Unapređenje zapošljivosti mladih kroz radne prakse“, koji je pokrenuo UNICEF u saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje, Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, širom Srbije.
Sesija je okupila mlade od 18 do 30 godina iz Prokuplja zainteresovane za taj Program putem koga im se daju instrukcije, saveti i infornacije na koji način i kako najlakše da dođu do željenog posla.
Dejana Baltez voditeljica današnje info sesije je kazala da se radi o inovativnoj platformi koju je inicirao UNICEF u saradnji sa državnim organima u Srbiji u saradnji sa omladinskim asocijacijama sa idejom da se mladima zapravo predstavi platforma na kojoj oni mogu da se registruju i da prođu neke onlajn obuke, da postanu vidljivi poslodavcima.
-Ta platforma služi za spajanje mladih sa budućim poslodavcima, na taj način što joj poslodavci imaju pristup i na na osnovu potrebe koje oni imaju u svojim firmama za radne prakse mogu da kontaktiraju te mlade koji su prijavljeni na platformi, kazala je Baltez.
-Tako da je ideja da se oni registruju, upoznaju sa platformom i da prođu te onlajn obuke za izradu radne biografije, za komunikaciju, za efikasno vođenje vremena i sve ostale veštine koje su pored formalnog obrazovanja, jako korisna i važna za tržište rada, istakla je Baldez i naglasila da je ta praksa kod poslodavca i plaćena, a da kasnije nakon ovog probnog perioda mladi vrlo često i ostaju da rade u toj firmi.
Prema njenim rečima ovaj program je dragocen kako za srednjoškolce i one sa završenim fakultetom, tako i za sve koji su u završnim razredima srednjih škola i treba da se pripreme za karijerni put.
Program ima za cilj da obezbedi mladima više prilika za razvijanje veština i tako poveća njihove mogućnosti da pronađu odgovarajuće zaposlenje.
-Kako bismo adekvatno adresirali nezaposlenost mladih, potrebno je kreirati mogućnosti za sticanje iskustva kroz radne prakse i adekvatnu podršku u procesu traženja posla. Uz veštine koje će sticati u skladu sa potrebama poslodavaca, mladi će biti pripremljeniji i konkurentniji na tržištu rada, istakla je Dejana Baltez.
-Program će poslodavcima pružiti mogućnost da, u skladu sa svojim potrebama, i u okviru principa društveno odgovornog poslovanja angažuju i pruže šansu mladima iz posebno osetljivih kategorija, kazala je Baltez i dodala da će kroz namenski razvijenu onlajn platformu mladi prvo proći kroz obuke i pripremu za praksu u radnom okruženju, a zatim će imati plaćenu radnu praksu kod poslodavaca iz privatnog, javnog i civilnog sektora. Ova praksa će omogućiti mladima da steknu veštine i znanja koja su im neophodna za prilagođavanje potrebama tržišta rada.
-Program podrazumeva pružanje radnih praksi mladima do 30 godina koji se ne školuju, ne obučavaju, niti su zaposleni, a stekli su osnovno, srednje ili visoko obrazovanje, a sve u cilju da se podrži društvena i ekonomska inkluzija mladih, posebno mladih iz osetljivih grupa, pružajući im priliku za obuku, razvoj veština i znanja traženih na tržištu rada, objasnila je Baltez i zahvalila na saradnji lokalnoj samoupravi u Prokuplju i posebno Kancelariji za mlade Grada Prokuplja.
Unapređenje zapošljivosti mladih kroz radne prakse počeo je 1. novembra 2021. godine i trajaće do kraja 2022. godine. Plan je da se kroz obuku i plaćenu radnu praksu poveže najmanje 2000 mladih i 500 poslodavaca.