Када говоримо о раду прокупачких установа културе у 2018. години, онда је потврда њиховог успеха свакако признање “Културни образац“, које је за посвећени рад на корист културе добила члан Градског већа за културу Милица Ерић.
-То јесте заједничка награда, јер без тимског рада, не бисмо имали овакве пројекте и резултате, који су крунисани овим признањем, које нас обавезује, али свакако значи и подстицај за даљи рад, рекла је Ерић на састанку са директорима установа културе, на којем се традиционално окупљају на крају сваке календарске године, како би сумирали резултате и договорили планове за нове задатке, који треба да донесу бољитак на пољу културе у граду.
Да је ова година заиста била добра и да се исто тако завршила, потврђују пројекти који су реализовани средствима Мнистарства културе и информисања Владе Републике Србије. Подржано је девет пројеката прокупачких установа културе са 9.500.000 динара, док је десети подржан од Министарства правде, средствима из опортунитета, са 370.000 динара.
-Веома је значајно истаћи да су прокупачке установе културе путем пројеката добиле скоро десет процената средстава од укупног годишњег износа планираног општинским буџетом за културу у 2018. години. Уз редовне програмске активности које су припремали и одрадили, директори су упоредо радили и пројекте, који су одлично сагледани од ресорног министарства, али и Министарства правде. Онда су приступили озбиљном раду и испоштовали све рокове и средства употребили за реализацију пројеката за које су и била намењена, тако да је ова година успешно заокружена реализацијом свега што је планирано, истакла је овом приликом већник Милица Ерић и нагласила да ће и локална самоуправа убудуће помагати рад ових установа, колико год јој то могућности буду дозвољавале.
Народни музеј Топлице је у овој години подржан са 2.000.000 динара за пројекат „Градови у фокусу“.
Средства су употребљена за реконструкцију електричне мреже у Музеју, у старом делу зграде, која је постављена 1962. године и делимично у новом делу. Уграђен је и громобран и видео надзор са 22 камере.
Осталих 550.000 динара, према речима директора Дарка Жарића, употребљено је за програм обележавања 100. година од ослобођења Прокупља и за откривање споменика “Гвозденом пуку”.
Директор Народне библиотеке „Раде Драинац“, Драган Огњановић, је рекао да је Библиотека и у 2018. години наставила добру сарадњу са Министарством културе и информисања.
-Са 700.000 динара реализовали смо три пројекта и то манифестацију „Драинчеви сусрети песника“, Фестивал „Лектирићи екс ју фест“ и финансирање матичне службе наше Библиотеке, истакао је Огњановић.
Дом културе „Радивој Увалић Бата“ је од ресорног министарства добио 250.000 динара за ревитализацију фолклора у подјастребачким селима и 370.000 динара од Министарства правде за реконструкцију позорнице.
-Наставићемо и убудуће да на овај начин постојеће услове у којима раде наши талентовани аматери мењамо на боље, јер ће и они онда моћи на најбољи начин да покажу своје умеће и пруже потпуни угођај публици, која је ту због њих и онога што кроз програм презентују, нагласила је директорка прокупачког Дома културе Тијана Петровић.
Историјском архиву „Топлице“ је за пројекат „Градови у фокусу“ припало 5.000.000 динара, а за металне полице и архивске кутије по 500.000 динара.
-Са потпројектом „Енергетска санација зграде Историјског архива Топлице“ добили смо поменутих 5.000.000 динара и употребили их за замену крова. Осталих милион динара, које смо добили из области заштите културног наслеђа, искористили смо за набавку нових полица и архивских кутија, чиме ћемо побољшати услове за рад, али и обезбедити квалитетније чување архивске грађе, подвукао је директор Историјског архива „Топлице“ Милан Стојановић.
Готово све што је планирано је и урађено, истакли су директори прокупачких установа културе и поручили да ће и убудуће вредно радити, како би резултати у наредним годинама били још бољи и успешнији.