Изложбу „Стакларство у Прокупљу“, аутора историчара уметности, вишег кустоса у Народном музеју Топлице Драгана Поповића, данас је у галерији „Божа Илић“, отворио државни секретар у Министарству културе Републике Србије Миодраг Ивановић.
Овом изложбом се у Прокупљу обележава међународна година стакла (2022.) и 60 година од првог топљења стакла у нашем граду.
Изложба је посвећена историјском развоју и технологији производње стакла као материјала, како природног, тако и индустријског. Циљ изложбе је да посетиоцима приближи значај и разноврсност материјала и технологија у савременом свету. На самој изложби, представљена је и технологија топљења стакла, као и алти за израду стакла, уз помоћ мајстора, дувача стакла, а на примеру произвођача, фабрике стакла у Прокупљу и Параћину.
На овој изложби је представљено преко 100 предмета од стакла, а они припадају приватним збиркама уметника, али и бројних грађана, који су их позајмили музеју.
-Препознајући квалитет овог пројекта Народног музеја Топлице, Министарство културе га је подржало и на тај начин наставило вишегодишњу успешну сарадњу између министарства и града Прокупља. У претходних неколико година подржане су бројне активности, од којих су само неке „Ивањданска ликовна колонија 2022.“, „Обележавање 100. година КУД Абрашевић“, Прокупачки филмски фестивал „Профифест“ и други, рекао је државни секретар у Министрству културе Републике Србије Миодраг Ивановић, отварајући у галерији „Божа Илић“, изложбу „Стакларство у Прокупљу“.
Он је навео да је ова изложба логичан наставак овог низа активности и изузетно успешне сарадње.
-Ова изложба је вишетруко значајна и за ваш град, али и шире. Она је део обележавања 2022. године, као међународне године стакла Уједињених нација, светске манифестације, која слави посебну улогу коју стакло има. Замишљена је тако да истакне најновија промишљања о томе како стакло може помоћи развоју праведнијих и одрживих друштава, како на њега утичу најновија научна и техничка открића и колики је његов утицај на уметност и ток историје и коначно на његово место и улогу у музејским збиркама. С друге стране изложба нас подсећа на дугу традицију индустријског и занатског стакларства у Србији, коју можемо пратити од средине 19. века, када се оснивају стакларе у Јагодини, Костолцу, Параћину, Панчеву, Аранђеловцу, Прокупљу. Фабрика стакла „9. октобар“, била је једна од најзначајних фабрика стакла у Србији, али и на простору бивше Југославије са дневном производњом од 900 килограма стаклене масе. Од 1962. до 2003. када је прекинут њен рад, фабрика је производила уметнички обликовано и ручно дувано стакло, што смо имали прилике да видимо и на овој изложби. И сада, када широј јавности представљамо предмете, производњу и уметнике, чији је рад био везан за ову фабрику, јасно се истиче носећа идеја овог пројекта, а то је очување нашег индустријско уметничког наслеђа, јачање свести о значају стакла као материјала, који као ретко који други, дубоко прожима све аспекте нашег практичног живота, али и његову естетску сферу, нагласио је државни секретар Миодраг Ивановић.
На овој изложби, посетиоце је поздравила и градски већник за културу Милица Ерић.
-Публици су данас први пут представљени најзначајнији предмети од стакла, који осликавају грађанску културу свакодневице, говоре о статусу и идентитету појединаца, али и наших ширих простора. Крхки стаклени предмети, који су, поред фотографија, део ове изложбе, говоре о томе да смо одувек били град културе и врхунских и надарених уметника. Драго нам је да је Министарство културе донело одлуку да се први музеј стакларства изгради у Параћину, а ми ћемо се у Прокупљу и даље поносити тиме да смо имали Фабрику стакла, у којој су направљени бројни уметнички предмети, који и сада красе многе приватне уметничке галерије, али и домаћинства широм Србије истакла је већник за културу Града Прокупља Милица Ерић.
Према речима аутора Драгана Поповића, сама изложба садржи преко 100 предмета, који представљају пресек производње Фабрике стакла „9. октобар“ у Прокупљу, који на веродостојан начин илуструју једну креативну и уметничку епоху нашег града.
-Посебан део овог значајног пројекта представљају аквизиције стакларских производа насталих пре свега у прокупачкој фабрици, са циљем да постану део сталне поставке музеја. Поред изложбе, музеј је покренуо низ едукативних радионица, као део пратећег програма, као што је представљање технике дувања стакла и демонстрација топљења стакла, покретањем мале пећи и низ других едукативних перформанса, као део претећег програма, истакао је Поповић.
Веома значајно место на овој изложби припало је и академском вајару Прокупчанину Драгану Дробњаку, који је у прокупачкој фабрици стакла од 1969. године непрекидно радио као дизајнер. Његов дипломски рад на Академији примењене уметности у Београду из области дизајна стакла, први је дипломски рад те врсте код нас. На изложби ликовних уметника у Галерији примењених уметности у Београду, он је изложио 50 радова уникатног стакла у ентеријеру. Занимљиво је то да су му већ пре отварања изложбе сви радови били откупљени, а 30 година уметничког рада обележио је ретроспективном изложбом „Сан – стакло светлост“, у Музеју примењених уметности у Београду. Интересантно је поменути да су се на Међународном сајму стакла и порцелана 2000. године у Франкфурту на Мајни, међу 5000 излагача са скоро свих континената, нашли су се и производи прокупачке Фабрике стакла „9. октобар“. На овој реномираној привредној изложби, Прокупчани су изложили своје производе, чиније, вазе, чаше, расветна стакла и друге производе.
Државни секретар у Министарству културе Миодраг Ивановић, пре отварања изложбе, обишао је Народни музеј Топлице и Спомен собу „Гвозденом пуку“ и највећем топличком песнику Раду Драинцу, где су му запослени, представили постојеће збирке.
Изложба „Стакларство у Прокупљу“ биће отворена до краја јануара 2023. године у галерији „Божа Илић“, уз пратећи програм, који укључује предавања и радионице о значају и развоју уметности стакла у савременом свету.