Izložbu „Staklarstvo u Prokuplju“, autora istoričara umetnosti, višeg kustosa u Narodnom muzeju Toplice Dragana Popovića, danas je u galeriji „Boža Ilić“, otvorio državni sekretar u Ministarstvu kulture Republike Srbije Miodrag Ivanović.
Ovom izložbom se u Prokuplju obeležava međunarodna godina stakla (2022.) i 60 godina od prvog topljenja stakla u našem gradu.
Izložba je posvećena istorijskom razvoju i tehnologiji proizvodnje stakla kao materijala, kako prirodnog, tako i industrijskog. Cilj izložbe je da posetiocima približi značaj i raznovrsnost materijala i tehnologija u savremenom svetu. Na samoj izložbi, predstavljena je i tehnologija topljenja stakla, kao i alti za izradu stakla, uz pomoć majstora, duvača stakla, a na primeru proizvođača, fabrike stakla u Prokuplju i Paraćinu.
Na ovoj izložbi je predstavljeno preko 100 predmeta od stakla, a oni pripadaju privatnim zbirkama umetnika, ali i brojnih građana, koji su ih pozajmili muzeju.
-Prepoznajući kvalitet ovog projekta Narodnog muzeja Toplice, Ministarstvo kulture ga je podržalo i na taj način nastavilo višegodišnju uspešnu saradnju između ministarstva i grada Prokuplja. U prethodnih nekoliko godina podržane su brojne aktivnosti, od kojih su samo neke „Ivanjdanska likovna kolonija 2022.“, „Obeležavanje 100. godina KUD Abrašević“, Prokupački filmski festival „Profifest“ i drugi, rekao je državni sekretar u Ministrstvu kulture Republike Srbije Miodrag Ivanović, otvarajući u galeriji „Boža Ilić“, izložbu „Staklarstvo u Prokuplju“.
On je naveo da je ova izložba logičan nastavak ovog niza aktivnosti i izuzetno uspešne saradnje.
-Ova izložba je višetruko značajna i za vaš grad, ali i šire. Ona je deo obeležavanja 2022. godine, kao međunarodne godine stakla Ujedinjenih nacija, svetske manifestacije, koja slavi posebnu ulogu koju staklo ima. Zamišljena je tako da istakne najnovija promišljanja o tome kako staklo može pomoći razvoju pravednijih i održivih društava, kako na njega utiču najnovija naučna i tehnička otkrića i koliki je njegov uticaj na umetnost i tok istorije i konačno na njegovo mesto i ulogu u muzejskim zbirkama. S druge strane izložba nas podseća na dugu tradiciju industrijskog i zanatskog staklarstva u Srbiji, koju možemo pratiti od sredine 19. veka, kada se osnivaju staklare u Jagodini, Kostolcu, Paraćinu, Pančevu, Aranđelovcu, Prokuplju. Fabrika stakla „9. oktobar“, bila je jedna od najznačajnih fabrika stakla u Srbiji, ali i na prostoru bivše Jugoslavije sa dnevnom proizvodnjom od 900 kilograma staklene mase. Od 1962. do 2003. kada je prekinut njen rad, fabrika je proizvodila umetnički oblikovano i ručno duvano staklo, što smo imali prilike da vidimo i na ovoj izložbi. I sada, kada široj javnosti predstavljamo predmete, proizvodnju i umetnike, čiji je rad bio vezan za ovu fabriku, jasno se ističe noseća ideja ovog projekta, a to je očuvanje našeg industrijsko umetničkog nasleđa, jačanje svesti o značaju stakla kao materijala, koji kao retko koji drugi, duboko prožima sve aspekte našeg praktičnog života, ali i njegovu estetsku sferu, naglasio je državni sekretar Miodrag Ivanović.
Na ovoj izložbi, posetioce je pozdravila i gradski većnik za kulturu Milica Erić.
-Publici su danas prvi put predstavljeni najznačajniji predmeti od stakla, koji oslikavaju građansku kulturu svakodnevice, govore o statusu i identitetu pojedinaca, ali i naših širih prostora. Krhki stakleni predmeti, koji su, pored fotografija, deo ove izložbe, govore o tome da smo oduvek bili grad kulture i vrhunskih i nadarenih umetnika. Drago nam je da je Ministarstvo kulture donelo odluku da se prvi muzej staklarstva izgradi u Paraćinu, a mi ćemo se u Prokuplju i dalje ponositi time da smo imali Fabriku stakla, u kojoj su napravljeni brojni umetnički predmeti, koji i sada krase mnoge privatne umetničke galerije, ali i domaćinstva širom Srbije istakla je većnik za kulturu Grada Prokuplja Milica Erić.
Prema rečima autora Dragana Popovića, sama izložba sadrži preko 100 predmeta, koji predstavljaju presek proizvodnje Fabrike stakla „9. oktobar“ u Prokuplju, koji na verodostojan način ilustruju jednu kreativnu i umetničku epohu našeg grada.
-Poseban deo ovog značajnog projekta predstavljaju akvizicije staklarskih proizvoda nastalih pre svega u prokupačkoj fabrici, sa ciljem da postanu deo stalne postavke muzeja. Pored izložbe, muzej je pokrenuo niz edukativnih radionica, kao deo pratećeg programa, kao što je predstavljanje tehnike duvanja stakla i demonstracija topljenja stakla, pokretanjem male peći i niz drugih edukativnih performansa, kao deo pretećeg programa, istakao je Popović.
Veoma značajno mesto na ovoj izložbi pripalo je i akademskom vajaru Prokupčaninu Draganu Drobnjaku, koji je u prokupačkoj fabrici stakla od 1969. godine neprekidno radio kao dizajner. Njegov diplomski rad na Akademiji primenjene umetnosti u Beogradu iz oblasti dizajna stakla, prvi je diplomski rad te vrste kod nas. Na izložbi likovnih umetnika u Galeriji primenjenih umetnosti u Beogradu, on je izložio 50 radova unikatnog stakla u enterijeru. Zanimljivo je to da su mu već pre otvaranja izložbe svi radovi bili otkupljeni, a 30 godina umetničkog rada obeležio je retrospektivnom izložbom „San – staklo svetlost“, u Muzeju primenjenih umetnosti u Beogradu. Interesantno je pomenuti da su se na Međunarodnom sajmu stakla i porcelana 2000. godine u Frankfurtu na Majni, među 5000 izlagača sa skoro svih kontinenata, našli su se i proizvodi prokupačke Fabrike stakla „9. oktobar“. Na ovoj renomiranoj privrednoj izložbi, Prokupčani su izložili svoje proizvode, činije, vaze, čaše, rasvetna stakla i druge proizvode.
Državni sekretar u Ministarstvu kulture Miodrag Ivanović, pre otvaranja izložbe, obišao je Narodni muzej Toplice i Spomen sobu „Gvozdenom puku“ i najvećem topličkom pesniku Radu Draincu, gde su mu zaposleni, predstavili postojeće zbirke.
Izložba „Staklarstvo u Prokuplju“ biće otvorena do kraja januara 2023. godine u galeriji „Boža Ilić“, uz prateći program, koji uključuje predavanja i radionice o značaju i razvoju umetnosti stakla u savremenom svetu.