Услед дуготрајних киша на подручју Топличког округа дошло је до изливања реке Топлице на појединим местима као и изливања њених притока и бујичних потока.
Због тога је Завод за јавно здравље у Нишу издао упутства за понашање током поплава у коме се каже да грађани треба да прате информације путем средстава јавног информисања телевизије, радија и интернета и уколико постоји ризик од поплаве, не чекајући инструкције, одмах пређу на виши спрат куће, не прилазе електричној инсталацији, избегавају клизишта и одроне на терену и не ометају рад спасилачких екипа. Такође се наводи да ако постоји опасност од поплаве објекта припреме торбу са личним документима и најосновнијим стварима за случај хитне евакуације.
Након поплаве, када се вода повуче, важно је не користити плавну воду, јер може бити под струјним напоном од подземних каблова или загађена муљем, уљем, бензином или фекалном канализацијом, вратити се у своје куће, ако надлежне службе процене да је безбедно.
Такође се грађани упозоравају да након повлачења воде пре провере не користите електричне апарате, очистите и дезинфикуј све поквашене површине, рукавицама очисте зидове и подове поплављених просторија.
Муљ који остаје после плавне воде може да садржи канализационе отпатке и хемикалије па све поквашене предмете који не могу да се оперу треба бацити. У поплављене објекте треба опрезно улазити због могућих скривених оштећења, а канализацију што пре оспособити јер могу да постану велики здравствени ризик.
Институт за јавно здравље из Ниша издао је и брошуру у којој се дају инструкције грађанима чији су објекти за становање већ поплављени па им прети опасност од ширења цревних заразних болести. Тако се сви они који су захваћени поплавама упозоравају да се цревне болести преносе пијењем загађене воде, додиром прљавим рукама или преко гардеробе у којој су људи били у загађеном подручју.
Први симптоми цревних заразних болести су: повишена температура, повраћање, мучнина, малаксалост, грчеви у стомаку и дијареја.
Такође се скреће пажња да се за пиће, припремање хране и личну хигијену користити само флаширана или друга хигијенски исправна вода из цистерне, да се редовно одржава хигијена руку и да се добро заштити сва храна која може да дође у додир са загађеном водом а да се сва храна која је дошла у контакт са поплављеном водом баци. Треба редовно вршити дезинфекцију радне површине у кухињи као и прибор за јело и кување, а сву храну спремати са хигијенски исправном водом и обавезно је термички обрадите на високој температури.
-Упозоравају се грађани да припремљену храну не чувају дуже од четири сата на собној температури. Препоручује се да у поплављеним подручјума деца једу искључиво индустријски припремљену храну као и да се на најмањи симптом цревне инфекције јаве лекару, кажу у Заводу за јавно здравље у Нишу.