Usled dugotrajnih kiša na području Topličkog okruga došlo je do izlivanja reke Toplice na pojedinim mestima kao i izlivanja njenih pritoka i bujičnih potoka.
Zbog toga je Zavod za javno zdravlje u Nišu izdao uputstva za ponašanje tokom poplava u kome se kaže da građani treba da prate informacije putem sredstava javnog informisanja televizije, radija i interneta i ukoliko postoji rizik od poplave, ne čekajući instrukcije, odmah pređu na viši sprat kuće, ne prilaze električnoj instalaciji, izbegavaju klizišta i odrone na terenu i ne ometaju rad spasilačkih ekipa. Takođe se navodi da ako postoji opasnost od poplave objekta pripreme torbu sa ličnim dokumentima i najosnovnijim stvarima za slučaj hitne evakuacije.
Nakon poplave, kada se voda povuče, važno je ne koristiti plavnu vodu, jer može biti pod strujnim naponom od podzemnih kablova ili zagađena muljem, uljem, benzinom ili fekalnom kanalizacijom, vratiti se u svoje kuće, ako nadležne službe procene da je bezbedno.
Takođe se građani upozoravaju da nakon povlačenja vode pre provere ne koristite električne aparate, očistite i dezinfikuj sve pokvašene površine, rukavicama očiste zidove i podove poplavljenih prostorija.
Mulj koji ostaje posle plavne vode može da sadrži kanalizacione otpatke i hemikalije pa sve pokvašene predmete koji ne mogu da se operu treba baciti. U poplavljene objekte treba oprezno ulaziti zbog mogućih skrivenih oštećenja, a kanalizaciju što pre osposobiti jer mogu da postanu veliki zdravstveni rizik.
Institut za javno zdravlje iz Niša izdao je i brošuru u kojoj se daju instrukcije građanima čiji su objekti za stanovanje već poplavljeni pa im preti opasnost od širenja crevnih zaraznih bolesti. Tako se svi oni koji su zahvaćeni poplavama upozoravaju da se crevne bolesti prenose pijenjem zagađene vode, dodirom prljavim rukama ili preko garderobe u kojoj su ljudi bili u zagađenom području.
Prvi simptomi crevnih zaraznih bolesti su: povišena temperatura, povraćanje, mučnina, malaksalost, grčevi u stomaku i dijareja.
Takođe se skreće pažnja da se za piće, pripremanje hrane i ličnu higijenu koristiti samo flaširana ili druga higijenski ispravna voda iz cisterne, da se redovno održava higijena ruku i da se dobro zaštiti sva hrana koja može da dođe u dodir sa zagađenom vodom a da se sva hrana koja je došla u kontakt sa poplavljenom vodom baci. Treba redovno vršiti dezinfekciju radne površine u kuhinji kao i pribor za jelo i kuvanje, a svu hranu spremati sa higijenski ispravnom vodom i obavezno je termički obradite na visokoj temperaturi.
-Upozoravaju se građani da pripremljenu hranu ne čuvaju duže od četiri sata na sobnoj temperaturi. Preporučuje se da u poplavljenim područjuma deca jedu isključivo industrijski pripremljenu hranu kao i da se na najmanji simptom crevne infekcije jave lekaru, kažu u Zavodu za javno zdravlje u Nišu.