U Narodnom muzeju Toplice otvorena je pokretna izložba „Ekonomije Jasenovačkog logora“ arheologa Tanje Tuleković.
– To je druga izložba višeg kustosa arheologa Tanje Tuleković,a osmišljena je na verbalnim svedočanstvima preživelih logoraša sa ciljem da posetilac oseti emociju,rekao je organizator izložbe,viši kustos istoričar u Narodnom muzeju Toplice Darko Žarić.
On je ovom prilikom dodao i to da kada se govori o ekonomijama koncentracionog logora Jasenovac,iz literature se stiče utisak da je ta radna grupa imala povlastice.
– Bilo je upravo suprotno,okruženi hranom logoraši su umirali od gladi. Radili su u strašnim mukama i proizvodili hranu za svoje dželate,zapisala je Tuleković. Ono što je,prema rečima Tulekovićeve,za posetioce bitno jeste i to da logoraši nisu mučeni samo unutar zidina samog logora,već i van njega.
Ovu izložbu je otvorio Stojan Stojanović (1916),jedini živi logoraš u Toplici iz sela Pašinac. Stojan Stojanović je kao podoficir Vojske Kraljevine Jugoslavije zarobljen 10. aprila 1941. godine kod Niša,odakle je deportovan najpre za Bugarsku,a zatim u Austriju u vojni logor 17B,tri kilometra udaljen od grada Krems,u kome su bili Francuzi,Poljaci i Sovjeti. Logor su oslobodili Amerikanci 8. maja 1945. godine.
– Zločini,počinjeni u ime dve ideologije fašizma i nacizma,odneli su na ovom mestu 700.000 života,a u celom svetu oko 55 miliona. Nikad u istoriji ljudske civilizacije nije poginulo toliko ljudi u nekom ratu. Nikad na Balkanu sa takvom mržnjom nije neko pokušavao da uništi drugi narod,kao što su to radile ustaše sa Srbima u Hrvatskoj,Bosni i Hercegovini i Sremu,naglasio je Darko Žarić.
Cilj ove izložbe jeste publikacija istraživanja o Jasenovačkom logoru.